Jaké je zaměření příměstských táborů Logiscool? 
5f47b7febc278obrazek.png
Budu hovořit hlavně za pobočku na Arbesově náměstí, kde teď učím. Některé kurzy jsou zaměřené třeba na Minecraft a další věci, ale primární zamření je na programování. 

Používá síť škol Logiscool nějakou speciální metodiku? 

Logiscool má vyvinutý vlastní programovací jazyk, který obsahuje sadu příkazů, které studenti přetahují myší a řadí je za sebe do funkčních celků. Tím si osvojí veškeré základní principy, které je potřeba při programování umět. Funguje to tedy jako vstupní brána do světa programování, která ukazuje hlavní postupy uplatnitelné v jakémkoli jiném programovacím jazyce. 

Dá se obecně říct, jaké dovednosti studium programování rozvíjí? 

Děti pochopí, co je algoritmus, jak ho vytvořit, jak ho zpracovat, jak s ním fungovat a postupně ho i používat k vlastní tvorbě. Skoro všechny programovací jazyky totiž fungují na stejném principu a tohle je jejich společný základ. Dá se tedy říci, že v Logiscool se děti naučí to, co využijí úplně u všech programovacích jazyků. A to mi přijde velmi praktické. A co je ve finále nejdůležitější, učí se přirozeně logicky myslet.

Dají se nově nabyté vědomosti a principy využít i na něco jiného, než je samotné programování? 

V podstatě jakoukoli činnost, kterou člověk dělá, musí nejprve rozložit do jednotlivých malých kroků. Například i při čištění zubů je nejdřív potřeba si vzít kartáček a dát na něj pastu. Když pasta není, musí se koupit nová a tak dále. A v podstatě úplně stejně to funguje u programování. Akorát si to ne každý uvědomuje, protože to jsou principy, které má člověk běžně automaticky zažité. Řekl bych, že rozhodně není na škodu si tento způsob uvažování o procesech cíleně trénovat. 

Máte pocit, že děti, které prošly kurzem, by se jednou chtěly věnovat programování profesionálně? 

U těch malých dětí těžko říct, protože se v životě ještě můžou nadchnout celkem pro cokoli. U těch starších bych řekl, že klidně ano, protože všechny děti, které jsem viděl, evidentně určité vlohy měly. Kdyby tedy chtěly, živit by se tím jednou mohly. Navíc bylo u všech dětí vidět, že je to baví.
5f47b83468265obrazek.png
Co učení přináší vám osobně? 

Baví mě předávat mladé generaci zkušenosti a zprostředkovávat jim přístup k užitečným dovednostem. Jestli bude někdo z nich jednou opravdu programovat a vzpomene si, že jsem to byl já, kdo je do toho světa uvedl, budu za to fakt rád. (smích) 

Je něco, co vás na kurzu překvapilo? 

Základem naší výuky je, že děti si s naší pomocí naprogramují první hry hned. Dost jsem ale zíral, když dva 10letí kluci už na druhé lekci přišli s tím, že si odpoledne doma udělali úplně vlastní hru a potřebují jenom trochu pomoct. Nečekal jsem, že po jediné hodině výuky budou toho schopni. Byli vážně moc šikovní. Samozřejmě tomu napomáhá i to programovací prostředí, které je velmi intuitivní, jednoduché a srozumitelné. Uživatelsky je tedy velmi příjemné. Kluci velmi rychle pochopili základy a mohli si s tím začít hrát, a to doslova. (smích) 

Komu byste kurzy Logiscool doporučil? 

Doporučil bych je všem dětem, které baví používat počítač nejen třeba na sjíždění sociálních sítí, ale zajímá je to trochu víc do hloubky. Zároveň je to vhodné jak pro menší děti, tak pro teenagery. Dostanou tady ideální teoretický základ principů programování a zároveň i jejich praktické užití. 

Jak se kurzy Logiscool liší od školní výuky? 

Od klasické školní výuky se liší hlavně tím, že to ty děti baví. (smích) Zcela bez domácích úkolů se k programování rádi doma vracejí a hrají si s nástrojem, který se nově naučili používat. Rodiče nám referují, že se děti samy od sebe doma vracejí k zadáním, které jsme řešili, a různě je ještě zkouší upravovat podle svého. Zároveň bych řekl, že je penzum znalostí dobře dávkované. Není toho ani zbytečně moc najednou, aby je to zahltilo, ale ani mi nepřišlo, že by se někdo vyloženě nudil. Řekl bych, že je to tím, že síť škol Logiscool funguje celosvětově ve stovce poboček už poměrně dlouho a mají svůj systém výuky za ta léta celkem dobře vychytaný.
5f44d4356ce19obrazek.png

A jak se podle vás kurzy Logiscool liší od běžných zájmových kroužků? 

U nás není nikdo proti vlastní vůli. Všichni tam dělají to, co je baví. Zároveň je to ale připraví na něco, co mohou v budoucnu opravdu dobře využít ve své profesi. Napadá mě použít oproti tomu třeba příklad houslí. (smích) Málokdo, kdo chodí v dětství do ZUŠky, se pak skutečně stane profesionálním muzikantem. I proto mi připadá, že kurzy Logiscool jsou mnohem univerzálnější a smysluplnější než většina běžných kroužků. 

Více najdete na Logiscool.com

Reklama