Překvapivě za nevelkého zájmu Liberečanů dnes začala v centru města demolice bývalého známého obchodního domu Ještěd (naposledy Tesco), postaveného před více než 30 lety podle návrhu známých architektů Karla Hubáčka a Miroslava Masáka.

Do konce května by měl starý objekt zmizet a na jeho místě se hned v červnu začne stavět druhá část nákupního centra Forum. To by se mělo otevřít na podzim příštího roku.

Odborníkům navzdory

Názory na demolici domu, který patřil k výrazným stavbám města, se různí. Někteří z přihlížejících dnes jen poznamenali „konečně ta hrůza zmizí“, jiní nostalgicky vzpomínali, jak tam chodili nakupovat, nebo do bufetu Kotelna na sekanou.

Skupina architektů se snažila stavbu pro její ojedinělou architekturu před demolicí zachránit a žádala o její prohlášení technickou památkou. Neuspěli. Sám spoluautor projektu Miroslav Masák před dvěma lety řekl, že stavba odpovídá době, ve které vznikla, a kdyby obchodní dům projektoval dnes, vypadal by jinak.

Staré obchody nahradí nákupní centrum s multikinem

Obchodní dům, který původně nesl název Ještěd, byl postaven na konci 70. let minulého století jako sdružený obchodní dům. Tvořily ho tři budovy, což v posledních letech komplikovalo zavážení zboží i pohyb zákazníků, kterých týdně bylo kolem 100 tisíc.

Také náklady na provoz byly obrovské, jedním z důvodů byla i nutnost čerpat podzemní vodu, podzemí obchodního domu je totiž pod úrovní nedaleké Nisy.

Demoliční práce vyšplhají na 20 milionů korun. V uvolněném prostoru vyroste jeden velký celek opticky rozdělený do několika domů, který dotvoří ulici.

Druhá část centra Forum s obchody, restauracemi a multikinem vyjde na 700 milionů korun. V rámci stavby by se kompletní revitalizace mělo dočkat i přilehlé Soukenné náměstí. Měl by zmizet nevzhledný stánek se suvenýry a celé náměstí dostane novou dlažbu i moderní tvář.

Reklama