Ahoj,
 
nedá mi to, abych si nepostěžovala na své BUDOUCÍ sousedy...
 
Asi tři roky máme pozemek, na kterém jsme se teprve letos rozhodli stavět. Sousedíme ze dvou stran (naštěstí, představa, že je jich víc, mě ničí :-) s lidmi, kteří už mají postaveno a v tom je asi ten kámen úrazu.
 
Ještě než jsme vůbec měli hotový projekt, který bychom mohli předložit stavebnímu úřadu, mi volal soused a velmi mile se vyptával, jestli budeme stavět, kdy asi tak začneme, co tam vlastně budeme stavět, v jakém stylu, a především - v jaké části pozemku.

Z jižní strany totiž máme silnici, byli jsme rozhodnutí už při koupi, že dům postavíme na severní stranu pozemku (tedy k plotu se sousedem), abychom pokoje a ložnice měli světlé a teplé s výhledem na zahradu.

Jenže to se panu sousedovi vůbec nelíbilo, prý by byl rád, kdybychom zachovali koncepci zahrad, tedy takovou, že ve čtverci budeme sousedit zahradami a domy budou vždy na druhé straně pozemku. Paní sousedka se s nimi zřejmě dohodla, dům má u silnice, z obýváku kouká na zastávku autobusu a když ji vidím sedět na zahrádce za domem, ve stínu na severní straně, nechápu, že se nechala přemluvit. No, třeba nemá ráda sluníčko, proč ne, každý není milovník teplých krajin jako já.
 
Sousedovi jsem slušně vysvětlila, že jsme s tím ten pozemek kupovali, že samozřejmě dodržíme veškeré zákonné odstupy od hranic pozemku, výšku domu atd...

To ale nestačilo, soused mi celý nešťastný začal říkat, jak oni dali do toho domu všechny peníze a že jeho manželka už teď hledá jiné bydlení....????? Ani neviděl návrhy...

V létě neváhal znovu zvednout telefon a dotazovat se, kdy začneme stavět, protože oni mají dva týdny dovolené, kterou stráví doma a vůbec by se jim nelíbilo, kdybychom snad chtěli v té době stavět.

A jejich námitky proti vydání stavebního povolení tak už byly jen třešničkou na dortu. Samozřejmě jsme je očekávali a dopadly přesně podle našeho předpokladu, tedy byly stavebním úřadem smeteny ze stolu pro nepodloženost.
 
Chápu, že není příjemné, když vám ze tří metrů koukají sousedi do oken a když jim zastíníte domem celou zahradu, jako to bývá k vidění ve spoustě satelitních městeček. Ale pozemky v této lokalitě nejsou zrovna nejmenší, a tak i při výšce domu 9 metrů není u sousedů stín. Navíc všechna okna, která jsou otočena k nim na zahradu, jsou z koupelen nebo ze schodiště a budou z průsvitného skla, neprůhledná...
 
Bohužel se díky tomuto vůbec netěším, až se do nového budeme stěhovat, protože když vám sousedi takhle zpříjemňují život před samotnou stavbou, jak to pak bude vypadat, až se nastěhujeme, nebo si snad náhodou pořídíme dítě a psa???

Jsem opravdu moc zvědavá, jak se tyto sousedské vztahy vyvinou, a byla bych moc překvapená, kdybychom si někdy řekli víc než "dobrý den". To jsou vyhlídky...
 
Myslíte, že jsem tak sobecká, když nechci přistoupit na sousedovy plány???
 
Matiee

Milá Matiee,
také jsem se setkala se sousedy, kteří si myslí, že když postavili o něco dříve než Vy, mají nárok Vám poroučet.

O sobeckost z Vaší strany určitě nejde, spíše se svými budoucími sousedy máte velkou trpělivost :-). Přeji Vám, ať úspěšně dostavíte a v budoucnu nemáte jediný důvod k tomu, si hledat nové bydlení.

Matiee, posílám Vám pánský deodorant Fa Spicy Black!

Stále se bavíme o sousedech. Posílejte nám svoje příběhy, ale i fotografie. Rádi je uveřejníme a ty nejzajímavější odměníme dárečkem! 

                                                       redakce@zena-in.cz
Reklama