Držíte se zažitého pravidla, že na hory se jezdí v zimě? Omyl, v létě je tam možná ještě lépe! A pokud se vydáte do hor zatím komerčně „neprofláknutých“, budete mít i prostor vychutnat si celou tu nádheru v klidu. Na své si tu přijde celá rodina - milovníci přírody, nádherných výhledů, adrenalinu, ale také architektury a kultury.

ricky

Horská vesnička Říčky byla původně dřevorubeckou osadou. Dnes v ní trvale žije na 90 obyvatel, takže neztratila nic ze svého venkovského rázu. „Málokde najdete tak zachovalou původní lidovou architekturu, po stráních roztroušené chalupy, horské chaty, penziony a oblíbené hospůdky, a zároveň nedotčenou přírodu a krajinu, která láká k procházkám a výletům,“ říká starosta obce Jaroslav Kuchta.

Kam se tedy v Říčkách vydat?

Tajemné menhiry

Pouhých 500 metrů od centra obce se nacházejí menhiry, obrovské kameny uskupené do tvaru kruhu. Podle odborníků však z tohoto kraje nepocházejí a podle záznamů v německém tisku stály menhiry na stejném místě již v době mezi světovými válkami. Důvod je ale dodnes neznámý. Některé prameny uvádějí, že sloužily k obřadním účelům nebo jako pradávný kalendář. Jedna z teorií praví, že vztyčováním kamenů naši předkové upravovali energetické a magnetické toky Země a touto formou krajinu „léčili“. Lidé soudili, že v okolí menhirů je lepší úroda, mnohé ženy věřily, že menhiry mají vliv na jejich plodnost apod. Kameny jsou tedy nejen výletním místem s krásným výhledem, ale také cílem psychotroniků.

menhiry

Po Jiráskově cestě

Nad Říčkami vede po hřebeni hor takzvaná Jirásková cesta, která se line od Broumova až do Litomyšle. Můžete po ní najít až 170 kilometrů, ale tak daleko od Říček nemusíte. Krásná místa naleznete i v jejich blízkém okolí. Jak se na stezku, která vede po červené, dostanete?

Můžete si na ni vyšlápnout pěšky, ale komu se nechce vláčet sebe nebo děti do kopce, může na ni pohodlně vyjet lanovkou (jezdí v půlhodinových intervalech, a to v červnu a v září o víkendech, od července do srpna denně) ze Ski centra Říčky. Pokud s sebou máte kočárek s miminkem, není problém, i ten vyvezou. Stejně koloběžky či tříkolky, na kterých si můžete užít vítr ve vlasech při adrenalinovém sjezdu po svahu dolů (klidně i s dětmi), nebo kola pro cykloturistiku. Nemáte je s sebou? Není problém si je ve ski centru vypůjčit. A až tam budete, můžete se rovnou před výšlapem osvěžit na nové slunné terase tamní restaurace. Vyzkoušet si tu může i lanový park Spiders Centrum s přejezdy údolí.

Ale zpět na túru. Lanovka vás vyveze až k Pěticestí, kde máte na výběr, na kterou světovou stranu se vydáte.

peticesti

Pokud zvolíte Jiráskovu cestu, zavede vás nejprve k nádherné Kunštátské kapli (cca 2 km), která tu stojí pravděpodobně od roku 1671. Po dalších 5 kilometrech dojdete na Anenský vrch, kde až do roku 1937 stávala kaple sv. Anny a dnes je zde rozhledna. Pak už vás budou dělit jen 3 kilometry od dělostřelecké tvrze Haničky, která byla vybudována v letech 1936 - 1938 jako součást Československého opevnění. Na opačnou stranu po Jiráskově cestě byste došli do sousedního horského střediska Deštné v Orlických horách (cca 17 km).

Na horský hřeben, přes nějž Jiráskova cesta vede, se můžete přiblížit také autem, a to na parkoviště na Mezivrší. Pak vás žádné velké kopce nečekají a cesta je více než pohodlná. Autem se můžete vydat i na další krásná místa v okolí Říček. Například:

Poutní místo Neratov

Unikátní, stále přístupný kostel s prosklenou střechou najdete v českopolském pohraničí, v prostoru bývalých Sudet. Je místem zázraků, a to nejen pro vyvěrající léčivý pramen nebo zázračnou moc přisuzovanou sošce Panny Marie uvnitř kostela. Na povídání si o tomto úžasném místě s jeho zachráncem, jímž je monsignore Josef Suchár, se můžete těšit už brzy.

Skanzen Villa Nova Uhřínov

Při návštěvě archeoskanzenu se vrátíte v čase minimálně o 700 let zpět, do období vlády Přemyslovců. Ocitnete se ve středověké kolonizační vesnici ze 13. a 14. století, která přibližuje tehdejší život na venkově. Také tam se s námi budete moci už brzy vypravit prostřednictvím rozhovoru s Bohumilem Dragounem, historikem, archeologem a hlavním zakladatel sdružení Villa Nova Uhřínov.

Farmářův dvoreček Rampuše

Co by to bylo za výlet, když bychom neuspokojili také chuťové buňky? Nenechte si ujít domácí kuchyni na rodinné Farmě SOKOL. Vaří tu z vlastního masa a mléčných výrobků, které dodávají i do obchodů, a zjistíte, že za ně ne nadarmo získali řadu ocenění. Navíc tu už brzy otevřou Farmářův dvoreček, aby dětem přiblížili, jak to na takové farmě vypadá. „Zvířata budou v ohradách, mezi kterými se bude moci procházet, chybět nebude jednoduchý popis,“ popisuje farmář Petr Sokol novou atraktivitu farmy pro rodiny s dětmi, jejíž slavnostní otevření je plánováno na sobotu 24. června 2017. Ve stejném termínu zde proběhne Den otevřených dveří na farmě. Do budoucna by v Rampuši rodina ráda vybudovala také vyhlídkové místo.

Mimochodem, je vám jméno vesničky povědomé? Aby ne! O Rampuši se zmiňoval již Karel Poláček v knize Bylo nás pět. Právě služtička u Bajzových Rampepurda, byla patrně nejslavnější místní rodačkou. Však zde najdete i její sochu!

Další nabídku na léto v Orlických horách a Podorlicku, včetně tipů na rodinné výlety najdete na turistickém portále www.mojeorlickehory.cz.

Čtěte také: