Za přírodními scenériemi ke slovenským sousedům

Také míříte každý rok v létě k moři? Co takhle udělat změnu a strávit dovolenou na horách? U našich slovenských sousedů vás navíc nebude trápit jazyková bariéra a přitom budete v zahraničí. Nádherné přírodní scenérie, které ve Vysokých Tatrách uvidíte, vás budou v pracovním procesu dobíjet ještě hodně dlouho. A nebude to jen 25 štítů vyšších než 2 500 metrů n. m., ale také unikátní ledovcová plesa, chráněné rostliny a ojedinělá fauna. Jaké tipy na výlety v Tatrách jsme pro vás vybrali?

„Člunkování“ na Štrbském plese

cluny

Jeden ze sedmi divů světa, to mohlo být Štrbské pleso, o tento titul totiž svého času bojovalo. Dnes je nejznámějším a nejnavštěvovanějším tatranským plesem. Po dvaceti pěti letech, v roce 2008, se na něm obnovilo člunkování, a vy se můžete z jedenácti dřevěných stylových pramic a jedné sportovní pramice kochat pohledem na tatranské vrcholy a užívat si klidnou hladinu tohoto výjimečného unikátu. Člunkovat můžete na jezeře v době sezony denně od 10.00–18.00.

Výlet na Lomnický štít

Na druhý nejvyšší štít Vysokých Tater se můžete nechat jednoduše vyvézt čtyř sedačkovou kabinkovou lanovkou na Skalnaté Pleso a odtud dále visutou červenou lanovkou, která překonává 855 metrové převýšení a jízda trvá 8,5 minuty. Vyveze vás doslova nad oblaka, odkud si užijete neopakovatelné výhledy na okolní štíty nejmenších velehor světa a kde se budete cítit jako v království ticha. Odpočinek najdete ve stylové kavárně Dedo.

Rodinný výstup na Hrebienok

Hrebienok je důležité turistické a lyžařské centrum nad Starým Smokovcem. Můžete se na něj dostat pozemní lanovkou i autem, ale také příjemnou procházkou po turistickém chodníku, který vede lesem i mimo les, a můžete si tedy užít horské slunce, ale také se schovat ve stínu stromů. Výstup trvá asi třicet minut a dolů se můžete spustit třeba na koloběžkách. Výhodou také je, že je odtud všude blízko. Například se odtud dostanete na Bilíkovu chatu s nádherným výhledem do údolí (5 minut) nebo na vodopády Studeného potoka (15 minut) a dále na známou Rainerovu chatu (35 min) a pro zdatnější je nádherný výstup na Zamkovského chatu, kam se dá dostat pouze pěšky. Celá cesta byla postavena dobrovolníky z kamenů (1 hod).

Nejvýše položená botanická zahrada v Evropě

Zajímavostí Lomnického štítu je kromě krásných výhledů i různorodost rostlinstva na samotném vrcholu. Dodnes tam bylo zaznamenáno více než 100 druhů lišejníků, 40 druhů mechorostů a 1 kapradí. Obdivovat tu lze 34 druhů kvetoucích rostlin.

Galerie Encián

Na Skalnatém plese, ve výšce 1751 m n.m., leží budova známá jako Encián, původně budova visuté lanovky Wiesner od architekta Dr. Jurkoviča. Její rekonstrukce si vyžádala dvanáct týdnů intenzivních prací, při kterých bylo potřeba vyvézt tři tuny materiálu a opačným směrem putovalo dvanáct tun stavebního odpadu. Je nejvýše položenou galerií na Slovensku a ve střední Evropě, a považuje se tak za další unikátní atrakci Vysokých Tater.  

Golf v Tatrách 

golf

Vypravit se do Tater za golfem není vůbec špatný nápad. Golfový areál Black Stork v Tatranské Lomnici má unikátní polohu na jižní straně v ochranném pásmu Tatranského národního parku. Na 120 hektarech plochy tady kromě vaší oblíbené hry můžete obdivovat neporušenou přírodu, skalnaté kopce a dýchat svěží vzduch. V roce 2011 získal rezort prestižní značku A PGA Golf Course a stal se tak jedním z 19 hřišť na světě s touto známkou kvality.

Relax s výhledem na Štrbské pleso

relax

Nejkrásnější spa na Slovensku s výhledem na Štrbské pleso a atmosférou rajské zahrady nabízí Grand Hotel Kempinski High Tatras. Vůbec je to romantické místo, kde se můžete nechat hýčkat a rozmazlovat. Pokud se tu necháte ubytovat, neprohloupíte. Ocitnete se totiž jako v pohádce, kde se neuvěřitelně povedlo spojit šarm minulého století s maximálním komfortem a nenuceným luxusem. Dostane vás i jeden z nejkrásnějších výhledů v Evropě a prvotřídní služby. Výjimečné je i novomanželské apartmá s pohádkovou věžičkou s výhledem na štíty Tater a vířivkou pod otevřeným nebem.

Jezdíte do Tater? Která místa jsou vaše oblíbená? Napište nám!

Reklama