shutterstock-641607799.jpg

Foto: Shutterstock

Ženy v létě řeší spousty neduh. Mezi ně patří například problémy s roztékajícím se make-upem, nákupem plavek, holením nohou, menstruací, která jim mnohdy brání si užít radovánky u vody apod. To je ale to nejmenší ve srovnání s častým obtěžováním a okukováním ze strany mnoha mužů.

Nejedna z nás se setkala například s tím, že ji někdo cizí obtěžoval na ulici, snažil se ji osahávat, měl nemravné návrhy, nevhodně ji oslovoval nebo urážel, anebo třeba i tajně natáčel či fotil. V létě více chodíme do parku, na koupaliště, v Praze třeba na Náplavku a naše tělo je vystavováno neustálé sexualizaci. Pořád musíme být ve střehu. Přemýšlíme, kam půjdeme a kudy, jak si sedneme, jestli si nemáme pod sukni raději vzít kraťasy, aby se nám někdo nesnažil koukat mezi nohy nebo dokonce pod sukni v MHD či třeba na eskalátorech.

shutterstock-2042695940.jpg

Foto: Shutterstock

Ještě horší je, když se někdo rozhodne vás tajně natáčet nebo vám pod sukni strkat nenápadně telefon. „Minulý rok v létě jsme s kamarádkami jely po eskalátorech a za náma stála parta mladých kluků. Najednou jsem cítila, jako by mi něco hnulo se sukní, a když jsme se otočila, jeden z nich rychle schovával telefon, kterým mi mířil pod sukni,“ svěřila se nám se svým zážitkem dvaatřicetiletá právnička Lenka.

Na tento problém nedávno na svých sociálních sítích upozornila i stránka Beat Sexism, která k příspěvku o tom, čemu jsou ženy v létě vystavovány, zveřejnila i video, které natočily dvě dívky. Je na něm vidět muž, který sedí opodál na lavičce a nenápadně si je natáčí telefonem. K jeho smůle si toho však jedna z nich všimla, natočila ho také a následně za ním šla, aby video smazal.

S dalším příběhem týkajícím se natáčení se pod instagramovým příspěvkem Beat Sexism svěřila studentka pedagogické fakulty Juliána: „Před pár lety jsem dělala přes léto brigádu v hospodě/baru a ten den bylo zhruba 35 stupňů ve stínu, takže jsem měla na sobě kraťasy (podotýkám, že to byly obyč bavlněný kraťasy na běhání, žádná paráda prostě) a tílko. Obsluhovala jsem stůl 4 chlapů, kteří vypadali i celkem v pohodě... Jenže pak jsem si z ničeho nic všimla, že mě borec celou dobu natáčí, když jim nesu pití a začal ze mě tahat číslo, posmíval se mi, když jsem řekla, ať toho nechá, a ještě mi do očí tvrdil, že mě netočí, ačkoliv jsem viděla zaplej foťák. Ostatní místo toho, aby mu řekli, že je kolosální debil, se řezali, div nedostali infarkt... Tohle je jeden z důvodů, proč už bych za barem dělat nechtěla.“

Pod příspěvkem se strhla velká diskuse. Mnoho lidí naprosto se vším souhlasilo a „oplzlé“ chování k ženám odsuzovalo. Našlo se ale i dost mužů, kteří se v něm možná našli a vůbec nepochopili, oč kráčí. Někteří přidali komentáře jako:

  • „Holky se oblékají pro kluky, aby se jim líbily.“
  • „Nedivte se, když nosíte tak těsné plavky.“
  • „Vždyť jsme chlapi, je to náš zvířecí pud od přírody.“
  • „Holky, co samy na profilu ukazují víceméně jen zadek a prsa, se samy sexualizují, a pak si na to stěžují.“
  • „Tak se mi nesmí líbit ženská?“

Je evidentní, že mnozí zkrátka tento problém nechápou. Pro ty stránka Beat Sexism vydala další příspěvek, kde na jejich komentáře reagovala se snahou vysvětlit problém. Nejdůležitější je si uvědomit rozdíl mezi oplzlým chováním, nevhodnými komentáři, nepříjemným zíráním a uctivým komplimentem. Jak Beat Sexism uvádí, ženy se oblékají primárně kvůli sobě, aby se líbily samy sobě a cítily se pohodlně.

„Opravdu nepůjdu ven v kalhotách, které se mi všude zařezávají, škrtí a jsou nepohodlné, jen proto, že se to nějakým chlapům zřejmě bude líbit,“ říká například pětadvacetiletá studentka Zuzka „Je horko k padnutí a jediné, co slyším, když si vezmu tílko, je, že jsem oblečená moc vyzývavě. A hlavně, že muži mohou na pohodu chodit celé léto bez trička,“ komentuje zase pod příspěvkem stránky Beat Sexism na Instagramu knižní blogerka Sára.

Nutno podotknout, že ani plavky nenosíme proto, abychom se vystavovaly na obdiv a toužily po tom, aby nás někdo okukoval. Jdeme prostě na bazén nebo jsme na pláži a bereme si na sebe to, co je nám pohodlné a cítíme se v tom hezky. Přece ani muži nechodí na bazén v roláku.

Komentář, že jde o přirozený chlapský pud, také není žádná omluva. Spousta mužů se dokáže chovat civilizovaně a slušně. Kdo to neumí, měl by se nad sebou urychleně zamyslet. Už dávno totiž nežijeme v pralese, nelovíme mamuty oštěpem a ani si neutíráme zadek lopuchem.

shutterstock-1017878995.jpg

Foto: Shutterstock

A že si některé ženy dávají na sociální sítě snímky v plavkách a ve spodním prádle? Nebo mají hluboké výstřihy? Je to jejich vlastní svobodná volba. To ale pořád nikoho neopravňuje k tomu, aby je obtěžoval. Jak píše Beat Sexism, je rozdíl, když se žena sexualizuje sama, a když to dělá nevhodně někdo jiný. Ženě se zkrátka může líbit, jak vypadá a je sebevědomá natolik, aby to ukázala. Většinou u toho ani nepřemýšlí nad žádným sexuálním podtextem.

„Dělám fitness a často si přidávám na Instagram fotku v plavkách, kde vynikne moje vyrýsovaná postava. Dávám to tam jen proto, že jsem pyšná na to, v jaké formě moje tělo je. Sleduje mě mnoho žen, pro které je to inspirace. Rozhodně není mým záměrem zveřejňovat své fotky pro úchyly, kteří mi pak nejednou do zpráv posílají své „dick pics“ (fotky penisů; pozn. redakce). Ráda zveřejním fotku, na kterou jsme pyšná a sama sobě se na ní líbím. To ale rozhodně nikoho neopravňuje k tomu, aby mi pod ní psal komentáře typu: m**al bych tě, to je ale prcina, tebe bych si dal a podobně. Je to vážně nechutné,“ říká pětatřicetiletá fitness trenérka Michaela.

Ano, mužům se může líbit žena. Na tom není nic špatného. To ale neznamená, že ji má osahávat bez jejího dovolení, koukat jí mezi nohy, natáčet si nebo fotit její genitálie, zadek či výstřih, dávat jí neslušné návrhy, urážet ji, nevhodně na ni pokřikovat nebo se nad ní uspokojovat.

Zdroje: Instagram Beat Sexism, respondentky žena-in.cz

Reklama