Odřeniny, popáleniny 1. stupně, řezné, sečné rány, puchýře a další drobná poranění většinou zvládneme ošetřit sami. Přestože s drobnou oděrkou nebo rankou hned neběžíme k lékaři, neznamená to, že bychom je měli podceňovat.
5ed4ec18bd75aobrazek.png

Ošetření drobných poranění krok za krokem

  • Dejte pozor na infekci. Než se pustíte do ošetřování, důkladně si umyjte ruce, abyste ránu neinfikovali.
  • Zastavte krvácení. Menší ranky většinou přestanou krvácet sami. Pokud je třeba krvácení zastavit, nepanikařte, a přiložte na ránu gázu nebo čistou látku a zvedněte ji nad úroveň srdce.
  • Ránu vyčistěte. Postižené místo umyjte vodou od mechanických nečistot, např. částeček prachu, které by mohly ránu dráždit. Okolí rány očistěte mýdlem. Pokud v ráně zůstaly nečistoty, odstraňte je sterilní pinzetou.
  • Použijte HemaGel. Na ránu naneste tenkou vrstvu HemaGelu (cca 1 mm) po celé její ploše s mírným přesahem na zdravou pokožku. Gel přilne na spodinu rány a postupně absorbuje přítomné sekrety a další tekutiny.
  • Ránu můžete překrýt. Pokud je ranka nebo odřenina malá, není třeba ji překrývat. Pokud je ale větší, překryjte ji nesavým materiálem (např. mastným tylem nebo dermafólií) a následně přiložte gázový čtverec a fixujte obinadlem. Pokud je drobné poranění v místě častého kontaktu, kryjte jej po nanesení gelu polštářkovou náplastí.
  • Ránu pravidelně převazujte. Doporučují se převazy jednou denně nebo vždy, když je obvaz mokrý či špinavý. Při použití zdravotnického prostředku k vlhkému hojení HemaGelu je možné snížit počet převazů až na jednou za 2–3 dny. Produkty na této bázi se jednoduše a pohodlně aplikují, zabraňují vstupu infekce do rány a umožňují bezbolestný převaz.
  • Chraňte se před tetanem. Zkontrolujte očkovací průkaz, zda již nebyla překročena platná doba očkování.
  • Dejte pozor na komplikace. Častou komplikací drobných poranění je rozvoj infekce, která se projevuje zarudnutím, proteplením, bolestí, sekrecí z rány, škubáním v ní nebo otokem. V takovém případě vyhledejte lékaře.

Vlhko urychluje hojení

5ed4ec222b142obrazek.pngPro urychlení hojení se v dnešní době používají oblíbené hydrogely, které udržují v ráně správné pH, konstantní teplotu, ránu nevysušují, absorbují sekrety z rány a při včasné aplikaci brání vzniku jizvy. Vhodně zvolený hydrogel nestéká, ba naopak na ráně vytváří pružnou vrstvu tzv. druhou kůži, která zároveň brání před sekundární infekcí.

Léto je časem radovánek, při kterých se ale můžeme čas od času zranit. Při menších úrazech využijte našeho postupu, ale pokud jste utrpěli vážnější poranění nebo pokud se rána dlouho nehojí, je nejlepší ošetření nechat na odborníkovi.

Náš tip – co by určitě nemělo chybět ve vaší lékárničce
5ed4ec0cd2548obrazek.png
Zdravotnický prostředek

HemaGel (zdravotnický prostředek) je vhodným pomocníkem k ošetření povrchových poranění kůže jako jsou odřeniny, popáleniny, řezné rány a drobná poranění. K dostání je také praktická sada HemaGel PRVNÍ POMOC (zdravotnický prostředek), která kromě hydrogelu obsahuje i tři kusy speciální krycí fólie Dermafoil pro rychlé a bezpečné ošetření rány.

Více na HEMAGEL.CZ
5ed4ebcbdd436obrazek.png

Reklama