Kutná Hora už dávno není druhé nejdůležitější město v zemi. Ale už to také není jen to ospalé šedivé městečko, kde se nedělo vůbec nic a kde k vidění byl jen chrám svaté Barbory na jednom konci a poněkud morbidní kostnice na druhém.

V posledních letech se i mnohé někdejší ruiny probouzí k životu a výlet sem se dá spojit s návštěvou hned několika zajímavých míst. Historická data se dají najít v každém průvodci, ale ne vždy je zřejmé, že návštěva města stojí skutečně za to. Chválabohu se zlepšila i nabídka zdejších restaurací a i na kafe je kam zajít. 

Za svou někdejší slávu město vděčilo stříbrným dolům, s jejich úpadkem přišlo město o svou výjimečnost. Na druhou stranu si právě díky tomu zachovalo na několika místech středověký ráz -  pokud jde například o uspořádání ulic - stačí se podívat třeba na velmi nepravidelné a ještě se svažující náměstí nebo uličky směřující k Barboře. Právě takhle tu krásný gotický chrám s atypickou střechou a křehkými klenbami pojmenovaný podle patronky horníků nazývají.

Začít s prohlídkou Kutné Hory je nejlepší právě zde, mimo jiné proto, že od chrámu je nádherný výhled na celé městečko - jak na dlani je zde Jezuitská kolej, věž kostela svatého Jakuba (zvláštníh tím, že původně se plánovaly věže dvě, a kostel tak není dostavěn. Ostatně stejně jako samotná Barbora, měla být zhruba dvakrát tak dlouhá).

Od Barbory se podél Jezuitské koleje dostanete ulicí lemovanou barokními sousošími a připomínající tak most k Hrádku, což je navzdory názvu původně gotický městský palác s nádvořím a věží, a dnes zde sídlí zde velmi zajímavé České muzeum stříbra (http://muzeum.kh.cz), jehož součástí je i prohlídka středověkého stříbrného dolu. Pozor, až od sedmi let. Mimochodem, ačkoli stříbrné doly jsou zavřené už dávno, ve skutečnosti se ve městě dolovalo ještě nedávno - za II. světové války totiž Němci na vrchnu Kaňk nad městem zahájili těžbu olova a zinku, která skončila až v roce 1991.

Za vidění jistě stojí i Vlašský dvůr, komplex staveb z přelomu 13. a 14. století, který býval i  dočasným sídlem českých králů, nejvíce si ho oblíbil Václav IV. Výhodou malého města je, že jsou všechny památky blízko - pár kroků je to i k unikátní Kamenné kašně, Kamennému domu a k Voršilskému klášteru. Nevynechávejte Ruthardku, asi nejmalebnější zdejší uličku, podle pověsti je právě zde ve zdi zazděná vzpurná měšťanská dcera Rozina Ruthardová.

I v gotickém městě je k vidění nádherná barokní stavba, konkrétně kostel svatého Jana Nepomuckého s nádhernou nástropní malbou.

Mezi nové atrakce patří Muzeum alchymie, více na http://www.alchemy.cz/museum.html

V Kutné Hoře je kromě Barbory ještě jedna výrazná stavba podobného typu. Řeč je o chrámu Nanebevzetí Panny Marie v části zvané Sedlec. Tamní klášter si monumentální stavbu, která kombinuje cisterciáckou jednoduchost s katedrální honosností,  mohl dovolit také jen díky místním ložiskům stříbra. Později byl přebudován barokně a nyní se tato památka opravuje. 

Městu jistě pomohl i fakt, že v prosinci 1995 bylo historické jádro města, spolu s chrámem Svaté Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví lidstva UNESCO. Pozornost turistů se logicky zvýšila a s nimi přibylo i peněz.

Avšak to, co bývalo kdysi výhodou, se částečně obrací proti městu. Zatímco před stoletími mohlo město z malé vzdálenosti od Prahy těžit, dneska na ní prodělává. Zahraniční turisté, kteří chtějí město vidět, si sem většinou jen odskočí z pobytu v metropoli na kratší výlet. Přespat tady se jim nevyplácí na rozdíl třeba od Krumlova, někdo však ocení právě to, že je tu poměrně klid.

Tipy na restauraci: 

 - přímo na cestě od Barbory k Hrádku a Vlašskému dvoru je restaurace Kometa s venkovní zahrádkou, více na http://www.restaurantkometa.cz/home.html

 - staročeská pivnice Dačický v Rakově ulici, která má otevřeno denně od 11 do 23 hodin, více na http://www.dacicky.com

 - hotel a restaurace Hrnčíř v malebné Barborské uličce, http://home.tiscali.cz/hotel.hrncir/

Jak se tam dostanete: Kutná Hora leží zhruba 65 kilometrů od Prahy směrem na východ, autobusové spojení moc dobré není, vlakové je lepší (trať Praha - Kolín - Havlíčkův Brod), nádraží však leží na samém okraji města. Od některých rychlíků jede do centra MHD.

Více informací: www.kutnahora.info  

Kdo má zájem, může si objednat přímo prohlídku města s průvodcem, třeba na adrese  http://infocentrum.kh.cz, infocentrum sídlí na Palackého náměstí v Sankturinovském domě, telefon 420/ 327 512 378, mail infocentrum@kh.cz, od října jsou zde v pondělí až pátek od 9 do 17 hodin, o víkendu od 10 do 16 hodin.  

       
Reklama