V Kroměřížské nemocnici začal dnes fungovat druhý babybox ve Zlínském kraji, ten první je k dispozici ve Zlíně. U otevření obou babyboxů v kraji stál ředitel nemocnice Pavel Calábek.

Zařízení je určené pro zoufalé matky, které sem mohou anonymně odložit své nechtěné dítě. Babybox je umístěn v budově Lékařské služby první pomoci v těsném sousedství areálu nemocnice. Ve chvíli, kdy matka dítě do babyboxu odloží, dostane signál novorozenecké oddělení. Uvnitř je umístěna také videokamera, která sloužícímu personálu potvrdí, zda je uvnitř babyboxu skutečně dítě. Poté už se nalezence ujmou zdravotníci, kteří jej vyšetří a zkontrolují, zda je zdravotně v pořádku a následně se o něj také postarají.

V rámci České republiky je to už 26. babybox. „Všichni si uvědomujeme, že využití těchto zařízení je krajní možností řešení extrémně tíživé životní situace. Je to však východisko, které znamená záchranu života dítěte, o něž se biologická matka z nejrůznějších důvodů není schopna postarat," uvedla krajská radní odpovědná za zdravotnictví Hana Příleská (ČSSD).

Ředitel Kroměřížské nemocnice Pavel Calábek stál u otevření nejen kroměřížského, ale i zlínského babyboxu. V roce 2007, kdy zahajoval provoz babybox ve Zlíně, stál totiž v čele Krajské nemocnice Tomáše Bati.

Do Kroměříže se za účelem uvedení do provozu další schránky na dítě sjela řada významných hostů, mezi nimi například ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová či duchovní otec babyboxů Ludvík Hess. Ten v Kroměříži připomněl, že díky babyboxům se v České republice podařilo zachránit život už 22 novorozencům.

Kam dál?

V babyboxu našli holčičku. Půl hodiny po porodu!

 

Reklama