Přestože je (podle kalendáře) jaro už v plném proudu, rýma, nachlazení a bolest v krku ještě nejsou pasé. Stále vás může potkat rýma, nepříjemné nachlazení nebo potrápit bolest v krku.

Tantum verde

Rychlé změny počasí a odkládání zimních kabátů často vedou k prochladnutí, přičemž odolnost vůči infekci a imunita náhle slábnou. Viry způsobující onemocnění horních a dolních dýchacích cest se přenášejí kapénkovou infekcí a útočí především na ty z nás, kteří mají sníženou imunitu. Pokud vás již nemoc zastihla, nestíháte počítat posmrkané kapesníky a o slovo se hlásí bolest v krku - je třeba se vydat do boje.

S bolestí v krku navštěvuje praktické lékaře až třetina pacientů. Bolest v krku nemusí  být vždy předzvěstí angíny s vyhlídkou měsíce na neschopence a antibioticích. Přesto vám bolest v krku dokáže znepříjemnit i několik dní. Nejčastější příčinou bolesti v krku je zánět vyvolaný bakteriální  nebo virovou infekcí. Svou roli zde hraje i alergie, znečistěné ovzduší, suchý vzduch a tabákový kouř.

Zánět v krku či dutině ústní poznáme podle zarudnutí, škrábání, pálení, bolesti v krku, ztíženého polykání, chrapotu popř. zvětšených krčních uzlin. Jedná se o přirozenou obrannou reakci organismu na různé cizí podněty – přítomnost škodlivých virů, bakterií, kvasinek či mechanického poranění.

Zvolte účinné řešení

Pro domácí léčbu můžete využít „babských rad“ a přírodních pomocníků. Oblíbený je například čerstvý zázvor. Abyste ale měla jistotu, že pro své zdraví uděláte maximum, vydejte se raději do lékárny. Vhodný přípravek vybírejte tak, aby působil protizánětlivě - což zajistí zmenšení otoku v krku a usnadní polykání. Přípravek musí být také účinný proti bolesti a škodlivým mikroorganismům v krku a dutině ústní. Tyto požadavky splňují například volně prodejné léky řady Tantum Verde. |Jsou dlouhodobě nejoblíbenějšími přípravky na bolest v krku (podle údajů z lékáren i nejprodávanější už od roku 2008).

Tantum Verde jsou jediné přípravky proti bolesti v krku obsahující léčivou látku benzydamin hydrochlorid s prokázanou účinností proti zánětu, bolesti i bakteriím. Benzydamin potlačuje zánět tím, že  ničí buňky způsobující zánětlivou reakci v krku. Po podání Tantum Verde ustoupí bolest v krku do několika minut. Tantum Verde také likviduje škodlivé bakterie a kvasinky působící zánět v krku i dutině ústní.. Přípravky Tantum Verde jsou k dostání ve formě sprejů a roztoků a pastilek, které jsou oblíbené zejména mezi dětmi (mohou je užívat od 4 let).

Pokud vás však bolest trápí již několik dní a teplota se drží delší dobu nad 38 stupni Celsia, je možné, že se jedná o vážnější onemocnění. Proto je žádoucí navštívit lékaře, který zváží nasazení antibiotik.