Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila další výskyt smrtícího viru ebola. Místem výskytu je Kongo, kde už vláda vyhlásila i karanténu. V současné době už je virem nakažených přes 400 lidí a 167 nemocných už ebole podlehlo. Naděje na přežití je malá.

 

Problém je v tom, že nemoc vypadá v prvních stadiích jako klasické chřipkové onemocnění, průjem nebo tyfus. Než se podaří zjistit pravou příčinu nevolnosti, bývá už většinou pozdě. Smrt totiž po prvním stadiu na sebe nenechá dlouho čekat. Bohužel na ebolu také zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Nemocní se musejí spolehnout jen na antibiotika.

 

Virus se poprvé objevil v roce 1976 při lovení šimpanzů, ze kterých se nemoc pravděpodobně přenesla na člověka. Od té doby bylo nakaženo 1850 lidí a přežilo jich pouze 650. Virus způsobuje vysoké horečky a průjmy spojené s krvácením do trávicího traktu. Přenáší se kontaktem s tělními tekutinami nakaženého.

 

Situace v Kongu je nyní velmi vážná. Chybí lékařský personál i prostředky na léčbu. Když se epidemie objevila naposled v roce 1995, zemřelo v Kongu 245 osob. Problém je v tom, že nyní žije v tomto africkém státě o 140 000 lidí víc. Nebezpečí rychlého rozšíření viru je tudíž větší.

 

Slyšely jste už o viru ebola? Děsí vás představa, že by se mohl nějakým způsobem dostat do Evropy? A myslíte si, že je to vůbec možné, aby epidemie propukla i u nás?

Reklama