S pojmem „menší dítě“ se na hračkách a sportovním náčiní setkáváme poměrně často. Povětšinou v souvislosti, že menší dítě není dobré nechávat používat tuto hračku či věc bez dozoru. Co to ale je menší dítě třeba v případě trampolíny? V tomto článku to zjistíte!

kid

Jedu takhle jedno rána příměstským vlakem a nechtě slyším rozhovor dvou maminek. Děti, které s sebou měly, mohly být maximálně čtyřleté, řekl bych ale spíš, že byly asi tříleté.

„Ta trampolína, to je bezva věc!“ pochvalovala si jedna. „Od té doby, co ji máme na zahradě, mám klid.“
„A vážně ji používáte? Mně právě přišlo, že si ji děti vyzkouší a pak jim zevšední,“
polemizovala druhá.
„Naši kluci tam jsou rádi. A hlavně je tam zavřu a nemusím se o ně starat.“
„To je jako nehlídáš?“
„Jsou malí, nedostanou se ven a baví je to tam. Ale mamka se taky divila, že je tam nehlídám.“
„Tak to já bych nemohla - to bych se strachem zbláznila.“
„Co by se jim mohlo stát, to bys je nemohla nechat ani v postýlce.“
„To je přece něco jinýho.“
„To si nemyslim, dám jim tam pár plyšáků a celé dopoledne je klid.“

Rozhovor mě překvapil a inspiroval k zásadní otázce: Od kolika let je bezpečné nechat dítě v trampolíně bez dozoru?

Položil jsem ji panu Cihláři ze společnosti SEVEN SPORTS s.r.o., která vyrábí trampolíny inSPORTline.

„Vždy doporučujeme, aby byly děti pod dozorem dospělé osoby. Nelze říct, že od čtyř, od pěti let tam může být dítě bez dozoru. I když se jedná o uzavřený prostor i shora, který plní spíš funkci jakéhosi pocitového stanu. Takže tohle vám opravdu nejsem schopný říct, my doporučujeme vždy dohled dospělého.“

Po této informaci se mi ale nechtělo věřit, že jsem narazil na nezodpovědnou matku. Ostatně vágní informace „menší děti není vhodné nechat používat bez dozoru“, kterou se dočtete na leckterém výrobku, zní trochu jako alibi. Jak definujete „menší dítě“ jinak než věkem? A tak jsem kontaktoval dětského psychologa Jana Kulhánka z ambulance klinických psychologů a psychoterapeutu Psychoterapie Anděl (www.psychoterapie-andel.cz) a zeptal se ho na to...

kulhanekMnoho výrobců potenciálně nebezpečných hraček uvádí na svých výrobcích, kromě spodní věkové hranice, kdy vůbec lze výrobek použít, že není vhodné nechávat menší děti při používání výrobku bez dozoru. Jak je definované menší dítě, třeba u takové trampolíny?
U podobných věcí bývá často hranicí školní věk - děti, které začnou chodit do školy, jsou samostatnější, zodpovědnější a rozumnější. Samozřejmě ale záleží na tom, o jaký výrobek se jedná. U některého třeba sportovního náčiní může být hranice míněna jako vzrůst.

Takže by si měl rodič vždy zjistit a zvážit, zda je výrobek pro jeho dítě vhodný a jestli ho může používat samo?
Takové přelomové věkové hranice jsou celkem tři - batolata, tedy děti do tří let v trampolíně samotné nenecháte, do šesti, sedmi budete mít potřebu je kontrolovat a školní děti necháte být úplně. Ale jak říkáte, je to vždy na posouzení rodiče. Například na hyperaktivní dítě budete dohlížet víc než na kliďase.

Kam dál?

Reklama