Chcete-li vypadat jako bohyně, pořiďte si torques. Pokud nevíte, o co se jedná, vězte, že jde o kovový nákrčník, který byl v minulosti považován za odznak vznešenosti, neřku-li božství. Dnes si můžete podobný šperk opět koupit!

Setkala jste se již s pojmem torques? Pokud nejste zrovna zapálená do historie, je pravděpodobné, že vám tohle slovo nic neřekne. Tak tedy drobná douška z historie. Torques je latinský název pro kovový nákrčník, kterým se zdobili lidé již v době bronzové, oblíbený byl zejména u Keltů a Římanů. Jde v podstatě o masívní kovový kruh, který je na přední straně rozdělený a zakončený ozdobnými hlavicemi (z pravidla stejnými). Na krk se nasazuje roztažením. V historických dobách byl tento šperk odznakem vznešenosti a moci, lidé věřili, že jej nosí bohové, proto ho také nosili slavní válečníci či dámy ze vznešených rodin.

(Zdroj: Za použití knihy Encyklopedie Keltů na Moravě a ve Slezsku autorky Jany Čižmářové)

Torques dnes

Na torques jsem poprvé narazil na krku jednoho kamaráda a nevěděl jsem, o co se jedná. Tento kamarád má krásný železný torques, který potřebuje k nasazení značné síly, ale to není jediný torques, který si můžete dnes pořídit. Stávající nabídku bych rozdělil do tří skupin...

  • Historizující (od kováře)

Ručně kovaný torques můžete sehnat v cenové relaci zhruba od 1.200 korun. Jde o šperk, který bude slušet spíše mužům...

Ten následující jsem nalez v internetovém obchodě Outfit4events za cenu 1.948 korun...

torques

  • Fantaskní (levný model v elfím stylu)

Další typ nákrčníku je inspirovaný fantaskními styly z filmů a románů. Podobnými torquesy se mohli zdobit třeba Tolkienovi elfové a budou slušet mužům i ženám. Jde o šperk výrazný, ale rozhodně lehčí, než kovaný, vyrobený opět ze železa. Cena nepřesahuje 600 korun...

Tento torques jsem nalezl v internetovém obchodě Living History shop za 350 korun...

torques

  • Stylové (z drahých kovů)

Nejprestižnější a zároveň nejdražší torques si můžete pořídit v provedení z nějakého drahého kovu. Takový nákrčník vám jistě rádi vyrobí specializovaní zlatníci na zakázku, ale počítejte s tím, že cenově se už budete pohybovat úplně jinde. Následující šperk je ze stříbra a v obchodě Drakkaria ho prodávají za 4.000 korun.

torques

Kam dál?

Reklama