Vypálený dům ve Vítkově je už zbouránPolicejní vyšetřovatelé v pátek zveřejnili, kdo stál za žhářskými útoky ve Vítkově. Šlo o organizovanou skupinu a celý útok měl rasový podtext. Čtyři zadržení (ve věku 25 let) byli obviněni z trestného činu pokusu o vraždu více osob a osob mladších patnácti let s rasovým podtextem. Někteří z nich se k činu přiznali. Soud čtveřici ihned poslal do vazby.

V pátrací akci, do které se zapojilo 150 policistů, bylo původně zadrženo dvanáct lidí ve věku od 20 do 30 let, devět mužů a tři ženy. Vzhledem k tomu, že při výsleších svalovali vinu jeden na druhého a prozrazovali další jména, policisté nevyloučili, že se ještě obvinění rozšíří na více osob.

Obviněným extremistům hrozí 12 až 15 let vězení (i tresty výjimečné) v případě, že se jejich obvinění prokáže. Podle policie nadále probíhají prohlídky i výslechy dalších osob a kriminalisté provádějí i další úkony trestního řízení. Podle informací sledovali vyšetřovatelé skupinu už téměř čtvrt roku.

Natálka před útokem žhářůObvinění měli 18. dubna hodit do vítkovského domu, ve kterém žila romská rodina s dětmi, tři zápalné lahve s benzínem. Při následném požáru byla na osmdesáti procentech těla popálena dvouletá Natálka. Zraněni byli i její rodiče Anna Siváková a Pavel Kudrik. Obvinění se k činu delší dobu připravovali. Rodinu si vyhlédli náhodou.

„Už jsme nedoufali, že policie někoho dopadne. Je to skvělý pocit. Zvlášť, když se zlepšil i stav Natálky. Už dýchá sama. To vše špatné, co nás potkalo, se nyní začne v dobré obracet,“ řekl otec děvčátka Kudrik.

Ministerstvo vnitra rozpustí Dělnickou stranu

Ministerstvo vnitra teď chce tvrdě postupovat vůči všem projevům extremismu. Podle ministra Peciny už začátkem září připraví další žádost na rozpuštění Dělnické strany. Hned po tom by ji měla posoudit vláda a podat ji Nejvyššímu správnímu soudu.

Vítkovská událost je nejvýraznějším útokem na Romy za několik posledních let. V roce 2001 například došlo ve Svitavách k ubodání třicetiletého Roma stoupencem hnutí skinheads. V roce 1998 napadla na Karvinsku jiného Roma skupina skinů. Poté, co jej na silnici přejel policista, následkům zranění podlehl.

Čtěte také: Rasizmus nepostihl jen Natálku, zemřelo už 30 Romů

Reklama