Je jaro, doba plánování dovolených a vy se určitě pomalu zamýšlíte nad tím, kam letos vyrazit. Možná to bude Španělsko, Řecko či slunná Itálie… ale co takhle někam dál? Třeba až za oceán? Třeba do Karibiku?

Pro ty z vás, které by se na Malé Antily rády podívaly, ale i pro ty, co je prostě jen zajímá tematika cestování, je určen následující seriál. Řeč bude převážně o St. Maartenu, jednom z mnoha ostrůvků v Karibském moři. Dalo by se říci, že je také jedním z hlavních turistických destinací, a především významným přístavem. Spatříte tu snad všechny druhy lodí. Od malých soukromých plachetniček, přes luxusní jachty až po obrovské zaoceánské lodě, s 2 600 hosty na palubě.

Mně se sem povedlo dostat na jedné ze soukromých jachet, kde zastávám pozici stevardky. V Karibiku jsme již od listopadu loňského roku, takže se nám za tu dobu podařilo nahlédnout, jak se říká, pod pokličku.

Ostrůvky v Karibiku
Nutno říci, že Karibik je dost široký pojem. Jsou tu ostrůvky více i méně obydlené, stejně jako pijavica více i méně rozvinuté. St. Maarten je jeden z těch civilizovanějších, a to především díky jeho rozdělení. Půlka ostrova je francouzská a druhá půlka holandská. Na obou stranách se dá platit dvěma měnami, eurem či dolarem. Díky tomu je mnohem výhodnější nakupovat na francouzské části v dolarech, neboť je vždy méně než euro a ve většině obchodů si nelámají hlavu se současným kurzem, ale zboží prodávají jednoduše v kurzu 1:1, tzn. 1 dolar = 1 euro.

 

V následujících článcích vám představím tedy něco z módy, účesů, dozvíte se o místních zvycích, poradím, kam zajít na večeři, co jíst a co raději ne, a ještě mnohem víc.

Začnu tím, co nás ženy zajímá nejvíce… ne, nejsou to muži. Je to oblečení.

 


Zapomeňte na šály, čepice a rukavice, vyřaďte ze seznamu věcí na dovolenou svetry a bundy. Tady se nic podobného nenosí. Slunce svítí téměř 365 dní v roce, a i když občas zaprší, sehnat deštník tu bude problém. Nikdo ho totiž nekupuje - lijáky jsou tak náhlé a prudké, že byste ho stejně nestihli otevřít, a co víc, za chvíli je tu opět slunce  a to vás osuší spolehlivě.

 

Opálit už nepotřebují

Na ostrovech, jako jsou tyto, je snadné rozeznat místní obyvatele od turistů. Kromě barvy kůže (ovšem ne všichni domorodci jsou nutně černoši) se značně liší právě oděvy. Mezitím co turisté se snaží ukázat co nejvíce, aby se za svůj krátký pobyt stihli opálit, a většinou je potkáte potící se v šortkách a tílkách s kšiltovkami na hlavách, černoši a domorodci vůbec. Halí se od hlavy až k patě. Opálit už více nepotřebuji, tak co…

Možná to některým z vás přijde divné: proč bych se měla navlékat do dlouhých kalhot a rukávů, když je kolem 35 °C ve stínu?

Počínání je to opravdu velmi chytré. Nejen že se vyvarujete nepříjemných spálenin (nebezpečí hrozí právě z ulice a procházení se po rozpálených chodnících více než z pláží) ale také, věřte či ne, budete se mnohem méně potit.

Ideální materiál je bavlna či plátno. Dlouhé bílé volné kalhoty spolu s lehkou blůzkou s krátkým rukávem a k tomu široký slamák, stínící obličej, je asi to nejpohodlnější, co si můžete v Karibiku obléci. Pokud ovšem chcete více splynout s místními a vžít se do stylu domorodců, nic vám nebrání zajít na trh a koupit si některý z velkých pestrobarevných šátků, které si místní krasavice motají kolem těla místo šatů.


Nakupování na trhu i v obchodě
Trhy se tu v sezoně konají každé dopoledne. Představují několik stánků s levným oblečením, ručně vyrobenými šperky a dalšími suvenýry. Zvláště pěkné je nádobí z kokosových slupek. Vyrábí se hrníčky, pohárky, konvičky nebo naběračky. Smlouvat se dá asi jako všude na trhu a úspěšnost je více než poloviční.

Dalším místem, kde pořídíte levně a při troše hledání i dobře, jsou "indické krámy". Řekla bych, že v každé zemi existuje vrstva obchodníků jiné národnosti než místní. U nás jsou to Vietnamci a v Karibiku Indové. Většinou pobývají v krámcích zvaných Všehochuť. Kromě již zmíněného oblečení pořídíte také řadu suvenýrů, alkoholu atd.

Abyste si ale nemysleli, že všichni domorodci chodí v plandavých a dlouhých sukních, našla jsem pár velmi zajímavých obchodů s moderním zbožím pro mladé. Myslím, že bych se za oděv  podobného krámu nemusela v Evropě vůbec stydět, byť jsem si minisukýnky pletla se širokými pásky. Umím si představit ty domácí spory matek s dcerami, a vlastně ne tak neoprávněné.
Dívka, která tu ve 22 letech není minimálně těhotná, je ve svých kruzích raritou.

Snad ale nejkrásnější oděvy v celém Karibiku se dají spatřit na Karnevalu, každoroční události, která se koná právě na jaře. Karnevalový rej a veselí trvá celé dva týdny a je doprovázeno průvody s pestrobarevnými kostýmy, hudbou a pochoutkami všeho druhu. Na ulicích se objeví značné množství stánků a grilů a zábava končí až k ránu.


Ale zpět k oblečení….

Ty z vás, které si potrpí na kvalitu, St. Maarten rozhodně nezklame. Díky všudypřítomným Francouzům nechybí právě na francouzské straně ostrova obchody jako Versace, Dolce a Gabana, Diesel, Calvin Klein a další. Připravte si ovšem nacpanou peněženku, levné to nebude.

Kromě místního obyvatelstva a turistů tvoří značnou část lidí na ostrově také námořníci. Již dávno nenosí známé zvonové kalkoty, pruhovaná trika a čapky na stranu. Díky moderním uniformám je velice snadné rozeznat členy posádky, ovšem jen pokud jsou ve službě. To je pak uvidíte v béžových šortkách a bílých tričkách s náčrtkem své lodi na zádech a jménem lodi na přední straně.

Mimo službu je poznáte především díky chůzi (známý "námořnický krok", kdy nohy vykračují vždy trochu více do stran, než je běžné - zkuste si být třeba týden i více v kuse na neustále se pohupujícím povrchu a pak se projít po rovné zemi).

Hlavně  námořníci - muži, ve svém volnu nosí volné surfařské kraťasy a tričko, když už nějaké, tak převážně sportovní. Nikdy nechybí sluneční brýle a naopak vždy chybí foťák. Námořníci jsou taková zvláštní vrstva turistů. Na většině míst již byli a jen se stále vrací s lodí. A tak volný čas tráví na pláži či v baru.

Pokud byste zatoužili na chvíli se cítit jako pijavica kapitán či plavčík, najdete kolem přístavů obchody specializované právě na námořnické oblečení a uniformy. Nemusím připomínat, že převažující barva je modrá a bílá, popřípadě béžová.

Takže teď už víte, co přibalit do kufru na dovolenou?
Věřím, že ano. Tak šťastnou cestu!

 

Foto:Marek Landa

Reklama