Televize, magická bedýnka, která pravidelně osvětluje naše večerní domácnosti a přináší k nám informace, poučení i zábavu z nejrůznějších koutů světa. Většina lidí si život bez ní neumí vůbec představit. Stačí, že nejde elektřina, a už si stýskají, že prošvihnou další díl oblíbeného seriálu či sportovní přenos.

 

Bereme ji jako samozřejmost, jako způsob zábavy a odreagování se. Avšak její cesta do našich domácností nebyla rozhodně jednoduchá ani krátká.

 

Nejčastěji se v souvislosti s vynálezem televize objevuje jméno J. L. Baird, který experimentoval s přenosy obrázků, a také se mu jako prvnímu povedl přenos obrazu po telegrafických drátech.

V roce 1929 zahájila první vysílání britská televize BBC. Vysílalo se každý den od 23h00 do 23h30.

V Německu se začalo se skutečným vysíláním v roce 1935 a vysílalo se tři dny v týdny, až do roku 1943, kdy bylo televizní studio zničeno spojeneckým náletem.

 

Ve 30. letech se experimentovalo s televizními přenosy ve Francii, Rusku a Nizozemsku, ale nepravidelně.

Překvapivě ve Spojených státech amerických se začátkem vysílání dlouho vyčkávali a spustili ho až v roce 1939.

 

Skutečně se však televize začala rozvíjet až po skončení 2. světové války. V dalších deseti následujících letech zahájilo přenos na 500 televizních stanic.

Mezi nimi i Československá televize, která zahájila provoz v roce 1953.

 

Lidé masově kupovali tu „hrající bedýnku“. Začala upadat návštěvnost kina a televize se stále více zdokonalovala. V roce 1967 vysílá stanice BBC poprvé barevný přenos.

 

U nás se 11. 2. 1955 vysílal první sportovní přenos a lidé prý vykoupili všechny přijímače. O rok později mohli sledovat poprvé přenos z olympijských her. Zpočátku se i u nás vysílalo jen třikrát týdně. Teprve později každý večer. Navíc přenosy mohli sledovat jen lidé v Praze a jejím okolí, protože dál vysílač nedosáhl.

 

A co bavilo nás a generace před námi?

-          60. léta – Objevily se první seriály jako třeba Tři chlapi v chalupě. Představil se pan Vajíčko upoutávající zraky diváků k reklamě. Točily se dokumentární filmy a publicistické pořady. 

-          70. léta – V roce  1970 mohli diváci poprvé sledovat televizi v barvě. Točily se ideologicky laděné seriály (Žena za pultem), které měly propagovat především krásu socialismu a komunismu.

-          80. léta – Lidé toužili po zábavě, a tak jim byla v hojné míře dopřávána. Vznikl Videostop, Šest ran do klobouku nebo velmi oblíbené Televarieté.

-          90. léta – Vzniká první soukromá televizní společnost – FTV Premiéra, o rok později začíná vysílat NOVA. A začíná boom estrádních pořadů, telenovel, soutěží a filmů v podobě, kterou už velmi dobře známe. Vše náležitě proloženo reklamou.

 

A co vy? Také vstoupila tato magická bedýnka do vašich domácností a životů, nebo se stále ještě dokážete zabavit i bez ní?

 

 

   
Reklama