Mladý začal vládnout. Mladý umřel. Panoval skoro celému tehdy známému světu, který dobyl. V dětství ho učil sám Aristoteles. Rád četl Homérovu Ílias a jeho vzory byl Achilles a Héraklés. Cílevědomý, chtivý a neukojitelný, toužil po moci a válečné vřavě. Nepovyšoval se. Bojoval v první linii a spal s vojáky na zemi. Kdo byl tento výjimečný muž? Makedonský vládce Alexandr Veliký, syn Filipa II. a Olympiady.

 

Alexandr jako velkofilm

Režisér Oliver Stone začal v roce 1996 pracovat na scénáři o velkém vládci a vojevůdci Alexandrovi. Do konce se mu však povedlo projekt dotáhnou až s pomocí Christophera Kylema a Leaty Kalogridise. V roce 2004 vznikl velkofilm v koprodukci Francie, Velké Británie, Nizozemí a USA. Do hlavní role kontroverzního makedonského vládce obsadil Stone mladého a pohledného herec Colina Farrella.

 

Tento herec se původně režisérovi vůbec nelíbil. V roli Alexandra si představoval blonďáka, protože podle několika historických podkladů byl vládce plavovlasým bojovníkem. Colin byl ale jinak Alexandrovi povahově velmi podobný. Měl stejný zápal, nadšení a vášeň pro všechny činnosti, do kterých se pustil. Dokonce jsou si podobní i nezřízeným flámováním. Colinovi tedy odbarvili vlasy a už mohl jít točit.

 

Příprava k filmu

Kromě změny barvy vlasů musel Colin podstoupit třítýdenní výcvikový tábor. Tam ho učili, jak se ohánět mečem, jezdit na koni, házet oštěpem a kočírovat vůz. Během jedenadvaceti dnů mu svalovy na rukou narostly natolik, že se začal Alexandrovi podobat i postavou.

 

Do natáčení se pak pustil s takovou vervou, že nechtěl ani kaskadéra pro náročnější a nebezpečné scény. Pokud to šlo, chtěl všechno točit sám. Naopak Val Kilmer, který hraje Alexandrova otce Filipa II., musel kvůli roli značně přibrat, aby měl vzhled správného vysloužilého válečníka. Val tuto tělesnou změnu pravděpodobně podstoupil docela rád, protože Stoneovi vděčí za svou životní roli - Jima Morrisona ve filmu Doors.

 

Perly o filmu

I když se jedná o historický film, ne vždy se filmaři drželi faktů. Například oštěpy za doby Alexandra Velikého měly až sedm metrů. Při natáčení však použili oštěpy jen pětimetrové, kvůli lepší manipulaci a bezpečnosti. Meče naopak trochu prodloužili a upravili jim tvar. Estetičnost zase jednou vyhrála nad skutečností.

 

Helma ve tvaru lví hlavy a zdobená peřím, kterou při natáčení nosí Colin, byla vyrobena v několika identických kopiích. Každá byla z různého materiálu. Byl použit těžký kov i lehký plast. Colin jich měl k dispozici deset.

 

Slavný je také Alexandrův kůň Bucefalus, nádherný válečný hřebec, kterého dokázal zkrotit jen on. Tak takové měl Colin v roli vládce Makedonie hned čtyři. Byli to fríští černí hřebci jménem Ulbe, Bonze, Anefan a Taberan.

 

Historická fakta či pověsti?

Alexandr Veliký se dožil dvaatřiceti let. Začal vládnout, když mu bylo dvacet. Hned po smrti svého otce Filipa II., kterého někdo zavraždil. Během své třináctileté vlády dobyl 90 % tehdejšího známého světa. Sjednotil Makedonii, porazil Řeky, táhnul proti perskému králi Dáreiovi III., dobyl západní Asii a Egypt. Při pronásledování krále Dáreia III. se v Baktrii oženil s dcerou vůdce horského kmene Roxanou. Svým generálům nařídil, aby si taky vzali cizinky, hlavně dívky z Persie, a pak uspořádal velkou svatbu, kde se uzavřelo 10 000 smíšených manželství.

 

Kromě válečného tažení si zamiloval také pití alkoholového moku. Dost pil a flámoval. Vedl nezřízený život, ale jak ho může mít válečník uspořádaný? Během bojů byl několikrát vážně zraněn. Jednou mu dokonce probodli plicní lalok a dva měsíce se pak potácel mezi životem a smrtí. Naštěstí se mu to podařilo přežít a znovu se vrhnul do boje a nezřízeného života.

 

Díky svému nekonečnému válčení si udělal víc nepřátel než přátel i mezi vlastními lidmi. Několikrát se ho pokusili zbavit, ale Alexandrovi se podařilo vždy včas zrádce odhalit. Každého takového dopadeného jedince nechal popravit. Snažil se tím upevnit si tak postavení. Jenže na válečném poli daleko od rodné Makedonie, kde ho považovali skoro za boha, to šlo dost těžko. Nakonec se tedy rozhodl vrátit z věčných válek domů.

 

Největší záhadou je, na co Alexandr umřel. Bylo to z vyčerpání? Z hýřivého života? Nějaká choroba? Vražda? Vědci přemýšleli, zda to nebyla malárie. Jenže průběh jeho choroby tomu příliš neodpovídal. Alexandr totiž na hostině u svého přítele dostal horečku. Do rána mu klesla a dalšího večera se znovu zvýšila. Třetí den už mu bohužel neklesla. Sedmý den už velký vládce nebyl schopný vstát z postele. Desátý den, 13. července 323 př. Kr., zemřel. Kdyby to byla skutečně malárie, horečky by mu klesat neměly.

 

Další domněnkou tedy je západonilská horečka, protože při svém návratu z Babylónu spatřil Alexandr se svými vojáky mrtvé havrany. Tím by se vysvětlily střídavé pocity tepla a zimy, klesající a stoupající horečka, bolest hlavy a postupné umdlévání. Aspoň tak byl průběh Alexandrovy nemoci popsán.

 

Pozůstatky moci Alexandra Velikého

Dodnes někteří rybáři z ostrovů v Egejském moři za bouřlivých nocí volají: „Kde je Alexandr Veliký?“ A hned si na to sami odpoví: „Žije a panuje.“ Jejich vyznání poslušnosti vládci světa má uklidnit moře. A v několika vesnicích ve východním Afghanistánu se zase tvrdí, že koně náčelníků zdejších kmenů jsou potomky Alexanderova válečného koně Bucefala.

 

Pokud si chcete užít dobu a život Alexandra Velikého v podání Colina Farrella, pusťte si televizi 27. října 2007 na kanálu TV Nova.

 

Viděla jste Alexandra Velikého v kině? Líbil se vám film? Pustíte si ho i v televizi? Znáte nějaké perličky ze života velkého vládce?

 

zdroj: TZ TV Nova

Reklama