Úchvatné představení, které Vás vtáhne do děje hned v první minutě, a při němž vás bude mrazit v zádech ještě pěknou dobu po skončení. Tak nějak bych stručně vyjádřila hru V jámě lvové, jíž se v pražském divadle Rokoko zhostil režisér Ondřej Zajíc.

 

Hra současného rakouského dramatika Felixe Mitterera vás zavede do berlínského divadla v době hnědých košil a nástupu nacismu. Hra začíná divadelním představením, kde hlavní postava, průměrný herec Arthur Kirsch, ztvární Shakespearova Žida Shylocka. Celé představení skončí fiaskem a Shylock je pro svůj rasový původ vypískán z jeviště. Problémem ovšem je, že samotný Arthur Kirsch je Žid. Netrvá to dlouho a je svými kolegy herci, jež vstoupili do strany NSDAP, vyštván z divadla. V té době se ho zastane jen jeho nevěrná, lehkomyslná a povrchní žena Helena a herečka Olga. Arthur tak opouští divadlo a přes svoji mírnou a poddajnou povahu slibuje pomstu. Mezitím se v divadle dějí velké změny pod taktovkou příslušníků SA a do divadla nastupuje nový herec Benedikt Hollrigl. Primitivní sedlák a tak trochu buran, oplývající hrubostí a tyrolským dialektem, také ale nesmírným hereckým nadáním, se kterým se v berlínském divadle dosud nesetkali. Nikdo však netuší, že Benedikt Hollrigl je jen další, avšak nanejvýš zásadní rolí Arthura Kirsche, který se v tomto mistrovském přestrojení vrací do divadla, aby se pomstil. Ocitá se tak doslova V jámě lvové. 

 

Mitterer v této hře bravurně skloubil vtip, drama, moment překvapení a vyvrcholení, s nimiž se na prknech, jež znamenají svět, setkáte jen zřídka. Rokoku se podařilo představení vdechnout život vskutku obdivuhodně. Celkové pojetí příběhu, kostýmy a kulisy jsou doplněny efektním osvětlením a procítěnou hudbou. Zanechají ve vás pocit reálna, a ne jen další „hry”. Měla jsem tu příležitost spatřit V jámě lvové rovněž v Městském divadle v Brně, které je známé vysokou kvalitou svých představení. Musím uznat, že role Heleny Schwaigerové určitě lépe sedne Aleně Antalové v Městském divadle, nežli Veronice Gajerové. Na druhou stranu si Rokoko s jámou lvovou pohrálo” více. Také určitě stojí za zmínku herecký výkon Jiřího Hány v roli Goebbelse. Sic se jedná o malou vedlejší roli, pocítíte při jeho vášnivém proslovu strach. A tak si toto představení sečteno a podtrženo zaslouží plným právem aplaus!

 

Nejbližší představení: 27. 12. 2007, 19:00

Rezervace na: www.mestskadivadlaprazska.cz

 

Arthur Kirsch alias Benedikt Hollrigl: Hynek Čermák

Helena Schweigerová: Veronika Gajerová

Meisel, ředitel divadla: Oldřich Vízner

Polacek (alt.): Jaroslav Vlach / Radim Kalvoda

Strassky: Vasil Fridrich

Jakschitz: Martin Písařík

Olga Sternbergová (alt.): Lucie Pernetová / Zuzana Kajnarová

Eder, jevištní mistr: Jiří Klem

1. úředník gestapa (alt.): Radim Kalvoda / Jaroslav Vlach

Goebbels: Jiří Hána

Pravý Benedikt Hollrigl: Stanislav Lehký

 

Překlad: Václav Cejpek

Dramaturg: Věra Mašková

Scéna: Eva a Adam Pitrovi

Kostýmy: Eva a Adam Pitrovi     

Reklama