stlani-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Důvodů proč často měnit povlečení je hned několik. Tím prvním je pot, a to zejména v letních obdobích. Sami cítíme, že se potíme a do propocených peřin se nám bude chtít uléhat jen stěží. Pokud navíc volíme povlečení spíše světlejší barvy, může se stát, že nás k častějšímu praní donutí samo o sobě, protože zkrátka budeme chtít, aby si zachovalo svou původní barvu bez propocených skvrn.

Tím dalším (méně viditelným, ale o to více naléhavým) důvodem, je to, že se naše tělo během spánku zbavuje odumřelých kožních buněk. Tyto buňky se budou v nevypraném povlečení ukládat a co je horší – stanou se živnou půdou roztočů.

Pokud navíc sdílíte lože se svými čtyřnohými miláčky, započtěte do toho ještě chlupy a binec, který si s sebou přinesou z procházek v kožichu a na tlapkách.

Mnoho odborníků, včetně psycholožky, neurovědkyně a expertky na spánek Lindsay Browning se shoduje na tom, že povlečení je nejlepší měnit jednou týdně. V zimních měsících pak prý tento interval můžeme prodloužit na dva týdny.

Možná, že se vám to v tom shonu povinností a úkolů zdá příliš, ovšem pokud vezmete v úvahu, že v posteli strávíte až třetinu života, není pravděpodobně co řešit.

Častější měnění ložního prádla by se mělo týkat všech, ovšem speciálně pak těch jedinců, kteří:

  • mají alergii, astma nebo jsou citliví na prach
  • mají na těle infekční ránu, která přijde do kontaktu s prostěradlem
  • se nadměrně potí
  • spí s domácími mazlíčky
  • jí v posteli
  • se večer nesprchují
  • spí nazí

Čisté povlečení má vliv také na kvalitu spánku, protože mnohem lépe se budete cítit v čistých a voňavých peřinách nežli v těch propocených a páchnoucích.  

spani.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: bbcnytimeshealthlinepsychologytoday

Reklama