5f68925a2ed57profimedia-0554449031.jpgFoto: Profimedia

Dospělost je pro děti lákavá, i když si ji každé představuje trochu po svém. Rozhodně nechtějí vyplňovat formuláře a těžce pracovat, ze světa dospělých se jim líbí jen samá pozitiva. Holčičkám například to, jak nosí starší dívky nalakované nehty, barevné vlasy, krátké šortky nebo oblíbené crop topy.

Takové dřív nebývaly…

Pravda je taková, že se hranice předčasného dospívání především u dívek čím dál tím víc přibližuje desátému roku. Na vině je mnoho faktorů. Jedním z nich jsou zcela jistě sociální sítě. Na Instagramu může mít dítě profil sice až od třinácti let, ale limit přitom nic neznamená a profily jedenáctiletých dívek nikdo nesmaže. Často totiž vypadají starší, než ve skutečnosti jsou. Zletilé i nezletilé influnecerky jsou potom pro holčičky vzorem, i když si často neuvědomují, že na vyzývavé oblečení mají ještě dost času. Zahazují panenky, začínají se zajímat o poslední módní trendy a mobil nedají z ruky.

Všemu jmenovanému mohou předejít rodiče, kteří ale leckdy buď aplikacím nerozumí, nemají na děti čas nebo selhávají ve výchově a děti příliš rozmazlují. Důvěřuj, ale prověřuj, je v tomto případě radou nad zlato. Pokud pořídíte dítěti chytrý mobilní telefon, je potřeba nastavit hranice, které nelze překračovat. Odevzdávat by ho mělo například před spaním, aby druhý den nevstávalo vyčerpané. Jestliže máte podezření, že je něco v nepořádku, nejprve si o problému popovídejte, ale pokud budete mít pocit, že podivné chování trvá příliš dlouho, jedenáctiletému dítěti máte právo telefon i zkontrolovat.

5f68927bceb1fshutterstock-1721845297.jpgFoto: Shutterstock

Zakazovat nebo nechat být?

Ze sociálních sítí pramení i touha vypadat starší a nosit oblečení, které se pro jedenáctileté dívky nehodí. Zatímco před několika lety chtěly nosit roztrhané džíny a košile po vzoru Kurta Cobaina, dnes se vzhlíží v „pop stars“, které na sobě v klipech nemají téměř nic. Holčičkám k tomu dopomáhá i fakt, že se všechny věci, které ke svému novému stylu potřebují, dají koupit v obchodních centrech za pár korun. Krátká trička, barvy na vlasy, nalakované nehty, to všechno k dospívání patří, ale čím déle dívky od světa dospělých udržíte tím lépe. Takovým kritickým věkem, kdy se všechno láme, je třináct let. V té době už je opravdu velmi těžké zakazovat vyjmenované věci, a pokud třináctiletý člověk nežije v zemi, která omezuje jakékoliv ukazování kůže na veřejnosti, budou se vám důvody proč ne hledat těžko.

Odpověď typu „prostě proto“ způsobí ve vztazích jen zlou krev, a dívka si nakonec vysněné oblečení bude převlékat na školních toaletách bez vašeho vědomí. „Vždy jde jen o domluvu, pokud chce dívka ve třinácti podle vás vyzývavé oblečení, zkuste vymyslet kompromis. Jděte na nákupy společně a pokuste se bez hádek vybrat to, co vám přijde ještě v normě,“ říká dětská psycholožka Karolína Lipenská a dodává, „Stále jste rodič a máte právo posoudit, zdali se oděv do školy hodí, či nikoliv. Zároveň je však důležité posoudit, jestli zákazem nevyloučíte dítě z kolektivu, nebo ho dokonce nevystavíte šikaně. Rozhodně bych ale doporučovala směřovat (povolovat) takovou stylizaci minimálně od třinácti let věku dívek. Zároveň se ale nebojím říct, že když se bude rodič dívce věnovat a naslouchat jí, tak se takové tužby dříve, než ve třinácti letech ve většině případů nedostaví.“

Čtěte také: