Možná i vy máte v živé paměti situaci, kdy jste se své těhotné kamarádky zeptala, v kolikátém je. Jenže namísto odpovědi typu čtvrtý měsíc se vám dostalo informace, že je právě v 15. týdnu. Pokud nenosíte v hlavě kalkulačku, asi jste byla vedle. Proč se vlastně gravidita počítá na týdny a jaký je v tom systém?

pregnancy

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Délku těhotenství nepočítají lékaři na měsíce, ale právě na týdny, kterých je celkem 40. Tato doba ovšem nezačíná běžet dnem početí, ale pro zjednodušení už prvním dnem vaší poslední menstruace. Ne každá žena totiž má pravidelný cyklus, a tak nelze nikdy s jistotou říci, že u ní proběhla ovulace přesně 14 dní po začátku menstruace. Ano, je tak možné, že váš plod je ve skutečnosti až o dva týdny mladší, než udává těhotenský průkaz. To ale není tak podstatné, vždy jde hlavně o to stanovit předpokládaný termín porodu. Jak na to?

Týdny těhotenství počítané od poslední menstruace se označují jako gestační týdny. Skutečný věk dítěte daný datem oplodnění nese název fetální věk.

K datu prvního dne poslední menstruace připočtěte 280 dnů, po které žena nosí dítě v děloze. To dá dohromady buď 9 kalendářních měsíců, nebo 10 lunárních měsíců, z nichž každý trvá 28 dní, tedy 4 týdny.

Jsou to pro vás složité počty? Na základě takzvaného Naegeleho pravidla to jde rychleji. Stačí k prvnímu dni poslední menstruace připočítat týden a následně odečíst tři kalendářní měsíce.

Například:

1. července (1. den poslední menstruace) + 7 dní = 8. července

8. července – 3 měsíce = 8. dubna (termín porodu)

Pokud byste přece jen raději znala předpokládaný termín porodu přesněji, musíte vyčkat. Stanovit bližší stadium těhotenství vám pomůže ultrazvukové vyšetření, a to podle velikosti plodu.

Jak určit týden?

Aby toho nebylo málo, řeší lékaři nejen týdny, ale také dny. Setkáte se tak například s termínem 14 + 3. Co přesně nám říká? Že má nastávající maminka ukončený 14. týden těhotenství a třetím dnem už je v týdnu 15. Ten ukončí až za další 4 dny, kdy bude v termínu 15 + 0.

Trimestry

Těhotenství se dále dělí na trimestry. Jaké týdny do kterého patří?

1. trimestr – 1. až 13. týden těhotenství

2. trimestr – 14. až 27. týden těhotenství

3. trimestr – 28. až 40. týden těhotenství

Čtěte také:

Reklama