Dnešní téma opět souvisí s módou a vaším přáním. Jaké historické šaty byste si chtěla někdy vyzkoušet? V jakém slohu (z čistě estetického hlediska) byste se chtěla někdy ocitnout? V jaké době by po vás muži šíleli a padali vám k nohám, protože byste splňovala tehdejší ideál krásy?

A nedělejte si ze mě legraci a neodpovídejte všechny, že v baroku.

šatyJá v tom mám celkem jasno. Už jsem měla možnost vyzkoušet si řadu historických šatů a kostýmů. V Umělecko-průmyslovém muzeu mě dokonce sešněrovali do útlého korzetu krinolíny z období biedermeieru. Bylo to překrásné, vzhlížela jsem se v obrovském zrcadle a netušila, jak štíhlý pas můžu mít.

Ale nadšení mi dlouho nevydrželo. Během několika následujících minut jsem začala „chytat“ stejný světle nazelenalý odstín šatů a pokoušely se o mě mdloby. Okamžitě mě uvolnili ze sevření. Bože, to vám byla úleva, jako když si po hodině bruslení zase obujete normální boty.

V korzetu bych tedy chodit nemohla. A tím pádem všechna historická období, od gotiky po secesi (byť by byla na první pohled sebekrásnější), bych si klidně nechala ujít. Jestli chcete namítnout, že korzety se nenosily v době empíru, tak vás musím vyvézt z omylu. I pod tyhle éterické šatičky, inspirované antikou se ženy stahovaly korzety, aby se ňadra pěkně „kulatila“ pod bradou a vypouklé bříško nekazilo vytouženou siluetu.

Nicméně, milé ženy-in, zasněte se, přeneste se v čase a představte si alespoň na chvíli, že jste dvorní dámou na dvoře Marie Antoinetty, plujete parketem na Jiřinkovém bále, nebo jste modelkou Alfonze Muchy.

Já se vám soukromě svěřím, že bych se ráda podívala do třicátých let. A nemusela bych si ani pořizovat šaty. Mám svoje. I když pocházejí z roku 1933, jsou stále krásné a elegantní, takže bych si v nich snad ostudu neudělala.

  • Máte vy svoji vysněnou dobu?
  • Které historické období, co se módy týká, je vám nejbližší?
  • Chtěla byste se v něm alespoň na chvíli ocitnout?
  • Do které doby byste se nejvíc hodila svým vzhledem?
  • Mohla byste být ideálem krásy třeba v gotice?
  • Zavřete oči a přeneste se v čase, dnešní téma vám to umožní.

Napište mi na redakce@zena-in.cz

Dva nejzajímavější příspěvky odměníme knihou Ženy, které změnily svět, kterou nám do soutěže věnovalo nakladatelství Alpress, www.alpress.cz

cena

 

Lynn Santa Lucia: Ženy, které změnily svět

Přestože byla předešlá století převážně výsadou mužů a ženám doba nepřála, objevilo se mezi nimi několik výjimečných osobností, které změnily běh dějin. Byly to panovnice a političky, které vyhrávaly války a vládly národům, vědkyně a sportovkyně, které svými objevy a výkony rozbily mužskou svrchovanost, světice a umělkyně, díky nimž je svět lidštější i krásnější.

 

Reklama