Sto milionů eur (asi 2,6 miliardy korun) – největší dosavadní výhru na světě – může vyhrát v italské loterii SuperEnalotto člověk, který trefí šest tažených čísel, žolíka a ještě dodatkové číslo.

A protože jde o rekordní jackpot, rozpoutala se v Itálii sázecí mánie. Někteří lidé vsadili na výhru celé své úspory, sdružení pro obranu spotřebitelů proto žádá, aby úřady zasáhly a jackpot zajistily.

„Rekordní výhra vyvolala nebezpečnou herní horečku po celé Itálii a v mnoha případech občané sázejí veškeré své úspory,“ vysvětlil předseda sdružení pro obranu spotřebitelů Carlo Rienzi. Asociace proto požádala příslušné úřady, aby zvážily, zda zde nejsou důvody jackpot zajistit.

 

Stomilionový jackpot SuperEnalotta rostl půl roku a je nyní nejvyšší na světě. Dosavadní nejvyšší výhra v této italské loterii padla v Miláně v květnu 2005, tehdy si výhru 71,8 milionu eur rozdělilo deset šťastlivců. Loni v květnu vyhrál jeden člověk 71,4 milionu eur (1,785 miliardy Kč).

Výhry vyplácí loterie ihned, plnou výhru dostanou vítězové do dvou měsíců. SuperEnalotto vzniklo v roce 1997. Sázející tipuje z 90 čísel 6. Tah se koná vždy v úterý, čtvrtek a sobotu.

 

Loterie jsou v Itálii doslova zlatý důl pro státní pokladnu. Ta získává totiž 49,5 % všech sázek, běžné přitom je, že státy si připíšou 20 až 25 procent sázek. Loni SuperEnalotto vydělalo 1,94 miliardy eur (48,5 miliardy Kč), z nichž měl stát plných 960 milionů (24 miliard Kč). 

 

Rekordní výhry

4,4 miliardy Kč
   
1999 – americká loterie Big Game - nejvyšší výhra na světě získaná jednotlivcem - chilská
     imigrantka z Bostonu vyhrála 197 milionů (4,4 miliardy korun) - po zdanění se výhra snížila
     na 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun)

 

2,6 miliardy Kč
    
2008 – italská loterie SuperEnalotto - rekordní jackpot rostl půl roku - dnes se hraje o 100
    milionů eur

 

115 milionů Kč
    
2008 – Sportka – v Česku se nyní dá ve Sportce získat česká rekordní výhra, vyšší sumu
    zatím jednotlivec v Česku nezískal

Reklama