temple.jpg

Stejně jako jsou pro křesťany důležité Vánoce, je pro hinduisty důležité Diwali. Oslavy festivalu světel trvají pět dní a slaví se každý rok během podzimu. Po celé Indii se během Diwali rozsvítí nespočet světel zavěšených na domech, pouštějí se ohňostroje, zapalují svíčky a pořádají rodinné slavnosti.

svetelka.jpg

Zapalují se také tradiční hliněné diyas – olejové lampy, obvykle vyrobené z hlíny, s bavlněným knotem namočeným v ghí nebo rostlinném oleji. Světlo během svátku Diwali symbolizuje vnitřní světlo, které nás chrání před duchy temnoty. Lidé během festivalu také recitují modlitby a navzájem si dávají dárky. Kromě hinduistů ho slaví také sikhové a přívrženci džinismu.

shutterstock-467879906.jpgOlejová lampa diyas na rangoli

Domy jsou během Diwali ozdobeny barevnými rangoli – umění, kdy jsou na podlaze v obývacím pokoji nebo nádvoří z materiálů, jako jsou barevná rýže, suchá mouka, barevný písek nebo květy, vytvářeny nádherné vzory. Jejich návrhy jsou předávány z generace na generaci, aby se umělecká forma a tradice udržely naživu. Lidé si v tento čas navzájem dávají sladkosti a dárky. Obdarováni jsou i lidé v nouzi. K tradicím spojených s Diwali patří také uklízení domovů a kupování nového oblečení.

shutterstock-338660087.jpgRangoli

Diwali se shoduje s časem hinduistického Nového roku. Světla jsou během děj chápána jako metafora pro sebezdokonalování. Představují nové začátky. Pro Indy v severní Indii je Diwali oslavou legendy Pána Rámy a jeho manželky Sity, kteří se v 15. století př. n. l. vracejí do svých království v severní Indii z exilu poté, co porazili démona krále Ravanna zapálením řady hliněných lamp. V jižní Indii se Diwali zase slaví jako den, kdy Krišna porazil démona Narakasura. Ať už je interpretace jakákoliv, všechna mají jedno společné – ukazují vítězství dobra nad zlem.

5db2bc5559fd8svetlaa.jpg

Uctívána je také bohyně bohatství – Lakshmi. Někteří Indové věří, že putuje zemí a hledá domácnosti, kde ji vřele přivítají. Lidé tedy otevírají dveře a okna a rozsvítí světla a lampy. Ukazují tak Lakshmi, že je u nich vítána a zvou ji k sobě.

rangoli-2.jpgshutterstock-1530828299.jpg

svetlaaaa.jpg

house.jpg

svetla.jpg

divi.jpg

diwali.jpg

Foto: Shutterstock

Více informací o Diwali si můžete přečíct zde.

Reklama