Členové indické extremistické pravice protestují proti vztyčení 20metrové sochy legendárního amerického herce Charlieho Chaplina v blízkosti hinduistického chrámu. Ve středu o tom informoval australský server ABC News.

Podle protestujících je vyobrazení Chaplina projevem neúcty k hinduistickému náboženství, protože socha by měla stát v blízkosti chrámu v Udupi. Hollywoodský herec byl navíc křesťan, a pro Indii tak dle extremistů neměl žádný přínos.

Chaplin má však v Indii také řadu příznivců, kteří protesty považují za zbytečnou provokaci. Podle jejich argumentů tvoří film a náboženství dva odlišné světy, které nelze propojovat. Zákaz vztyčení sochy hollywoodské legendy by navíc odporoval svobodě uměleckého projevu. Na podporu sochy Charlieho Chaplina již vznikla internetová petice.

Charlie Chaplin je neodmyslitelně spjat s počátky americké kinematografie. Během své kariéry natočil téměř stovku filmů, v nichž ztvárnil hlavní roli a zároveň je režíroval. Největší slávu zažil v éře němého filmu a po nástupu zvuku ke svým dílům také komponoval hudbu. Své nejznámější role ztvárnil ve filmech Chaplin strážcem veřejného pořádku, Světla velkoměsta, Kid, Moderní doba či Diktátor.

Reklama