lohri.jpg

Foto: Shutterstock

Lohri je nejslavnějším festivalem Pandžábu a Haryany, kde ho slaví hlavně sikhové, ovšem hojně se k oslavám přidávají často i hinduisté. Trochu se podobá díkůvzdání, neboť v tento den farmáři prokazují svou vděčnost všemohoucímu za hojnost a bohatou úrodu. Kromě toho, že oslavuje zimní slunovrat, je vítán také nový finanční rok zemědělců. Během tohoto dne se vybírají nájmy.
 
Děti chodí přes den od domu k domu a zpívají lidové písně. Tradiční Lohri písně často zmiňují boha Slunce (Surya), kterého lidé žádají o teplo a děkují mu za jeho návrat. Za koledy děti dostávají sladkosti a občas i nějaké drobné. Poslat děti pryč s prázdnýma rukama prý nosí smůlu.

 shutterstock-1637667103.jpg

Foto: Shutterstock

Lohri je oslavováno ohněm. Ten dodává lidem teplo a radost v chladné zimní noci. Zapalování ohně během tohoto festivalu je starodávnou tradicí. Lidé se kolem něj shromáždí a zpívají, tančí a házejí do něj prasád, tedy oběti bohům. Mezi ty patří často popcorn, arašídy nebo třeba jaggery (neodstředivý třtinový cukr).

Tradiční potraviny, které patří k Lohri jsou podzemnice olejná, ředkvičky, jaggery, gajak (suchá sladkost vyrobená ze sezamových semen nebo arašídů a jaggery), sarson ka saag (oblíbené vegetariánské jídlo vyrobené z hořčičné zeleniny a koření, jako je zázvor a česnek) nebo makki di roti (plochý nekvašený chléb vyrobený z kukuřičné mouky).

shutterstock-1285166227.jpg

Foto: Shutterstock

Festival má velký společenský význam, protože spojuje lidi, chudé i bohaté. Slavnostní večeře zahrnující makki di roti a sarson ka saag se vaří ve všech domácnostech a vzájemně se sdílí. Existují speciální komunitní chulhy (pece), kde se ženy shromažďují, aby společně makki di roti napekly.
 
Během Lohri lidé také hojně pouští papírové draky s nápisy Happy Lohri (Šťastné Lohri).

shutterstock-1256951023.jpg

Foto: Shutterstock

Reklama