Jedno je třeba přiznat předem. Zdravotní potíže, které brání hubnutí, trápí ve skutečnosti hodně málo lidí. Rozhodné méně, než je těch, kteří se právě na tohle vymlouvají. Týká se to však maximálně pár procent lidí, kteří bojují s přebytečnými kilogramy. Mnoho z těch, kteří se pokoušejí hubnout marně, si navíc na neúspěch zadělalo v minulosti. Paradoxně tím, že se pokoušeli kil navíc zbavit už mockrát - řeč je o známém jo-jo efektu, při němž v těle místo svalů postupně zabírá tuk a metabolismus se zpomaluje...

"Byla jsem zavalitější už jako dítě, ačkoli myslím, že zase tak moc jsem se nepřejídala. Moji bratři jedli určitě víc a jsou dodneška hrozně hubení," líčí pětadvacetiletá Michaela. Dneska už ví, že za její vytrvalé potíže s váhou může výrazně snížená činnost štítné žlázy. Následkem toho se tělu nedostává hormonu tyroxinu a metabolismus je zhruba o desetinu pomalejší.
Michaela proto užívá léky a zároveň si musí hodně hlídat jídelníček. "Díky tomu vážím sice malinko víc, než bych ráda, ale už to neřeším, hlavně, že se cítím dobře."
Myslíte si, že se vás také týkají potíže se štítnou žlázou? Pak vězte, že mezi příznaky téhle patálie patři mimo jiné: hrubší hlas, častá zácpa, zvýšená hladina cholesterolu, suchá kůže, zimnice, potíže se soustředěním.
Počítejte s tím, že i když se potíže potvrdí, léky samy o sobě vám k nižší váze nepomohou, budete muset více cvičit a méně jíst.

Potíže se štítnou žlázou jsou asi nejčastější mezi zdravotními trápeními, která hatí snahu hubnout. Která jsou ta další?

Hormonální nerovnováha
 - její příčínou je nemoc zvaná syndrom polycystických ovarií
 - ženy mají nadbytek mužského hormonu testosteronu, vajíčka se neuvolňují z vaječníků, ale tvoří v nich cysty
 - mezi příznaky patří kromě nepravidelné menstruace problémy s otěhotněním, náladovost, chloupky ve tvářích, akné, zvýšená hladina cholesterolu
 - stav mohou zlepšit léky, je však třeba jejich účinek posílit cvičením a případně zmenšením porcí jídla. Dobré je výrazně  omezit sladkosti. 
   

Potravinová nesnášenlivost
 - za menší, avšak nepřekonatelné potíže s váhou někdy může potravinová intolerance
 - ta se sice většinou projevuje spíše nadměrnou štíhlostí, ale může tomu být i naopak
 - pak o sobě dává vědět nadýmáním, mezi příznaky dále patří bolest břicha, kručení v něm, říhání, dušnost, vyrážky, citlivý žaludek

Psychické potíže
 - kila navíc jsou někdy důsledkem depresí nebo stresu, přesněji tedy marné snahy zahnat je na ústup
 - je sice pravda, že při stresu se  metabolismus zrychluje, ale nelze na to hřešit a jíst přespříliš

Klimakterium
 - menopauza přispívá ke zvýšení váhy, ale pouze k mírnému, v rozmezí dvou tří kilogramů
 - tuk se v tomto případě ukládá kolem pasu, nikoli jako dříve kolem stehen a boků