Horké letní dny mohou být příjemné, ale pro mnoho lidí přinášejí i nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou otoky nohou. Tento jev je častý, zvláště když teploty stoupají, a může způsobit značné nepohodlí a bolest. Otoky nohou v horku vznikají v důsledku zadržování tekutin v dolních končetinách, což může být ovlivněno různými faktory, jako je dlouhé stání, nedostatek pohybu nebo vysoké teploty.  

1ba12bbbf8c1f-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Možná tyto situace sami znáte. Nejen velké horko, ale i jízda dopravním prostředkem jako autem či autobusem na delší vzdálenost může být příčinou nevzhledných otoků, které velmi jasně pociťujeme – tlačí nás boty, pokud máme páskové, tak se nám „zařezávají“ do kůže stejně tak jako lem ponožek a pokud někam letíte, už s otoky většinou automaticky počítáte. Někdy si i preventivně nasadíte kompresní punčochy, protože při dlouhém letu jsou otoky nohou velmi nepříjemné a trvá delší dobu, klidně i jeden den, něž vám otoky zmizí.  

V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny otoků nohou v horku a jak tyto potíže vyřešit. Přečtěte si, jak si udržet nohy dlouhodobě zdravé, bez otoků a bolestí i během horkých letních měsíců. Na naše otázky odpovídal primář Žilní kliniky Ota Schütz.  

Nyní v létě častěji pociťujeme otoky nohou, zejména, když je horký den. Co otoky způsobuje? 
Příčin vzniku otoků celoročně, a zvláště v létě je opravdu velké množství. Jsou to příčiny celkové - problémy oběhové, srdeční, metabolické. Často způsobují otoky problémy lymfatické, otoky z neléčených křečových žil, po trombózách povrchních i hlubokých žil. Výjimečně jsou otoky bérců při postižení kolen. 

d0088fb82ea5e-blobid0.jpg
Foto: Primář Žilní kliniky Ota Schütz, autor: Jakub Hněvkovský

Jak nohám ulevit? Pokud přijdu domů a mám oteklé nohy, které mě bolí, co máme udělat, abychom ulevili nohám a zbavili se otoku? 
Nejlepší je prevence a předejití vzniku otoků. Tzn. vyšetření interním specialistou případně lépe angiologem /specialista na cévy/. V případě nálezu křečových žil jejich vyřešení na pracovišti, které se speciálně léčbou křečových žil zabývá. V případě lymfatických otoků vyšetření a léčba u lymfologa /specialista na lymfatické nemoci/. S bolestivými otoky dolních končetin se dá dočasně nohám ulevit jejich polohou nejlépe výše než srdce. Střídáním teplé a studené lázně. Pomůže i elastická kompresní bandáž. Nejlepší ovšem je řešit příčinu a nenechat stav dojít až k neřešitelným otokům, které po čase již nelze odstranit. 

Mohou nás otoky limitovat? Například že nepůjdeme na výlet, protože už dopředu počítáme s rizikem otoků? 
Samozřejmě, že otoky limitují podle svého rozsahu v menší či větší míře jakékoliv činnosti. Když nic jiného tak psychicky a esteticky. 

Pokud nám otékají nohy, cítíme v nich pnutí a svědí nás kůže, je to signál jít na vyšetření? 
Ano je to první varování, které by mělo být následováno vyšetřením a správnou cílenou léčbou 

9da46c88a8681-obrazek.jpg
Foto: Primář Žilní kliniky Ota Schütz, autor: Jakub Hněvkovský

Jak takové vyšetření probíhá? 
Záleží na výsledku vyšetření specialisty, který rozhodne, jakým způsobem bude léčba probíhat. Rozhodně prvotní by mělo být vyšetření duplexním, barevným ultrazvukem, které by mělo vyloučit to nejhorší čímž je trombóza hlubokých či povrchních  žil,  které  mohou končit plicní embolii. 

Je krajním řešením operace? Nebo je lepší jít na operaci křečových žil co nejdříve? 
Operace křečových žil je doopravdy krajním, ale nejlepším způsobem léčby, když už jiné řešení není. 

Proto doporučujeme rady lékaře po ultrazvukovém vyšetření plně akceptovat a v případě navrhnuté operace jí absolvovat to co možná nejdříve. 

Naše tipy: Jak otokům předcházet 

  • Noste obuv, která je pohodlná a má správnou velikost: Jestliže jste si pořídili boty, které neposkytují dostatek prostoru pro chodidlo a prsty, nebo dokonce nohu svírají, otok na sebe nenechá dlouho čekat.  
  • Pravidelně se hýbejte: Pohyb je dobrou prevencí nejen před otokem nohou, pokud cestujete delší dobru v dopravním prostředku nebo dlouho sedíte v zaměstnání, dopřejte nohám protažení a procvičení, které jim prospěje.  
  • Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci: Jestliže na otoky nohou trpíte, snažte se omezit pohyb v horku na úplné minimum. Vyhýbejte se také saunám, horké koupeli a příliš se neopalujte. 
  • Dostatečně pijte: Kromě čisté vody se zaměřte i na doplnění minerálů a vitamínů. 
  • Kompresní punčochy: Pokud víte, že na otoky během cestování trpíte, pořiďte si kompresní punčochy a berte si je na cestu, případně je noste i během dne. Ideálně by vám měl odborník (váš lékař) doporučit, jakou správnou velikost potřebujete, koupit se dají v obchodech se zdravotními potřebami  
  • Pokud vás otoky trápí opakovaně, je třeba si dojít na vyšetření  

Zdroj: autorský rozhovor, primář Žilní kliniky Ota Schütz 

TÉMATA:
OTOKY