Filmy a seriály o koních patřily řadu let mezi moje favority. V dobách, kdy nebyla ještě možnost si je nahrát, jsem seděla dlouho před vysíláním už u televize, aby mi náhodou neunikl začátek. Pokud byli koně také vaší první láskou, pojďte si s námi zopakovat snímky, kde je v hlavní roli kůň.

Když jsem začala pátrat v mé paměti, vybavil se mi z mého nejranějšího dětství britský seriál Dobrodružství Černého bleska. Myslím, že ho dávali v televizi každý pátek... A nebyl to jediný koníčkový počin tehdejšího vysílání. Dnes se ale zaměříme hlavně na filmy. Na filmy, které se nějakým způsobem zapsaly do podvědomí českých diváků a kroniky světové kinematografie.

Černý hřebec

Rodinný americký film z roku 1979 o neuvěřitelném přátelství arabského plnokrevníka a malého chlapce se dostal i přes železnou oponu do našich kin.

  • Úspěch byl v té době obrovský, kritika vstřícná a vysloužil si i nominace na Oscara a později také pokračování - Návrat černého hřebce.

Plavení hříbat

Asi jeden z prvních dospěláckých filmů, na kterém jsem byla v kině jako celkem malé dítě. Právě kvůli koním. Psal se rok 1975. Obsahu jsem samozřejmě moc nerozuměla, ale kromě koní se mi tam líbil také mlaďounký Vladimír Dlouhý (úsměv).

  • Mimochodem, snímek má hvězdné obsazení - Ivan Vyskočil, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Kateřina Macháčková, Jana Švandová, Vladimír Menšík. A režíroval ho Hynek Bočan.

Phar lap

Film o skutečné legendě dostihového světa třicátých let a jeho ošetřovateli, který v době natáčení filmu (1983) stále působil ještě jako trenér a  zahrál si dokonce jednu z epizodních rolí.

  • K filmu mám zvláštní vztah, protože když jsem byla na své první brigádě - dělala jsem uvaděčku v kině, tak jsem se trefila právě do týdne, kdy v „mém“ kině tento snímek běžel... No, viděla jsem ho opravdu mnohokrát ...

Elektrický jezdec

Opět film, který jsem viděla jako dítě kvůli své lásce ke koním. A vůbec jsem tehdy neřešila, že hlavní role v podstatě mají lidé – charismatický Robert Redford a skvělá Jane Fondová ( o filmu jsem se zmiňovala právě už v článku o této americké herečce).

  • Redforda si ovšem v tomto filmu zamilujete, ať je vám devět nebo devadesát...

Zaříkávač koní

A ještě jednou Robert Redford - ještě jednou kůň - a jedna z prvních výrazných rolí mladičké Scarlett Johansson. Silný příběh o překonávání překážek a nalézání štěstí. Žádný prvoplánový kýč, to by si muž typu Roberta Redforda nedovolil (sám film dokonce režíroval).

  • Za zmínku stojí i filmová hudba. A píseň A Soft Place To Fall si dokonce vysloužila nominaci na Oscara:

Ale to už je jiná kapitola. Dnes nás zajímají koně. A těch filmů (a taktéž seriálů) je bezpočet. Tak snad aspoň jako inspirace posloužilo...

A ještě pár vzpomínek pro milovníky koní:

  • Poly na cestách
  • Ten kůň musí pryč
  • Divoký koník Ryn
  • Neohlížej se, jde za námi kůň
  • Dobrá voda

Přečtěte si také:

Reklama