Tři dny v listopadu budou v kině Atlas patřit filmům, jejichž hlavním hrdinou je dítě a ústředním tématem je jeho dětství.

Na 18. až 20. 11. připravilo Dětské krizové centrum, o.s. (DKC) tradiční filmovou přehlídku Odvrácená strana dětství. Již sedmý ročník připomene divákům dvacáté výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte a Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Na programu jsou filmy vážné, smutné i laskavé. Kolekce přehlídky čítá celkem jedenáct celovečerních filmů. Těšit se diváci mohou na filmy Milionář z chatrče, Město bohů, Špatná výchova, Zkažená mládež, Sin Nombre nebo české snímky Kdopak by se vlka bál a Tatínkova holčička.

Cílem přehlídky není jen upozornit veřejnost na závažné společenské problémy, ale také ukázat jejich možná řešení. Kromě projekce výborných filmů připravili pracovníci centra na dopolední hodiny pro žáky základních a středních škol speciální neveřejné projekce spojené s diskusemi s psychologem a sociálními pracovnicemi. Dětské krizové centrum bylo založeno v roce 1992 jako vůbec první zařízení zabývající se problematikou týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí v České republice. Od té doby zajišťuje komplexní psychosociální pomoc dětem, dospívajícím a jejich rodinám.

Světovým dnem prevence týrání a zneužívání dětí byl vyhlášen 19. listopad, jako den předcházející výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte, kterou Valné shromáždění OSN přijalo 20. listopadu 1989. Tento světový den vyhlásila The Women’s World Summit Foundation (Nadace ženského světového summitu)  se sídlem v Ženevě zabývající se ochranou ženských a dětských práv ve spolupráci s dalšími 112 organizacemi  ze 49 zemí, aby zvýšily všeobecné povědomí o prevenci zamezující zneužívání dětí. Cílem je pomoci dětem a jejich rodinám získat vědomosti a znalosti, které by pomohly předcházet zneužívání, zacházet s jeho následky a ukončit takové praktiky.

Přehledný program Odvrácené strany dětství a podrobnější informace o jednotlivých filmech naleznete na stránkách www.dkc.cz.

Dnes si na Ženě-in povídáme na téma zdání klame. Cítila jste se někdy oklamána? Byly věci nakonec jinak, než se na první pohled zdálo? Nebo si naopak vy sama libujete v matení veřejnosti? Napište nám o tom! Více se dozvíte v článku On je žena! Nebo už zase ne?