Letošní podzimní móda se zbláznila. To myslím v pozitivním slova smyslu.

Zešílela barvami, vzory a styly, jakoby nám chtěla vynahradit pochmurné léto, kdy jsme se, schoulené pod deštníky, nemohly ukázat v celé kráse.

 

Taky vás láká koupit si nějaký ztřeštěný kousek s výšivkou, omotat se předlouhou pestrou šálou nebo se alespoň ověsit barevnou bižuterií?

 

Záměrně jsem vyjmenovala tři možnosti, kterými si můžeme zpestřit svůj podzimní šatník.

 

Málokterá z nás si pořídí celou kolekci, ale stylovým doplňkem můžeme svou, již poněkud okoukanou garderobu osvěžit.

 

Co kdybychom se zastavily.

 

Taky jste se zamilovaly do těch překrásných chřestivých kousků právě u bižuterie? Do cetek, kterých je teď v obchodech s módou nepřeberné množství?

Strašně mě baví pozorovat ženy, jak se v nich  přehrabují a zkouší si různé přívěsky, náramky, náušnice i pásky. Kouzlu těchto věciček propadají nejen mladé dívky, ale i dámy v letech . A to je dobře, vždyť historie šperku a touha zdobit se je stará jako lidstvo samo.

Ale nechme historii muzeím a pojďme se podívat, co se nosí dnes.

 

Tak jako v oblékání i v bižuterii se současná móda inspiruje vším, co voní exotikou.

Orient, byzantská a etnická kultura, ale i gotika a secese.

 

 

 

Orient kombinuje teplé barvy kamenů s patinovaným kovem. Náhrdelníky a náramky cinkají množstvím řetízků, tepaných gombíků a skleněných korálků.

 

Byzanc a gotika přišla s masivními kovovými přívěsky a sponami v barvě mosazi a tmavého stříbra  vykládanými  umělými kameny.

 

 

 

Etnika nás zdobila, především v létě, velkými mušlemi, kůží a exotickým dřevem.

 

 

 

 

Secese nám zapůjčila filigránsky jemné brože a přívěsky zavěšené na saténových a organtýnových stuhách nebo textilní růže, které se z honosných klobouků přemístily na klopy sak.

 

 

 

Jak vidíte, je z čeho vybírat. Ale právě přemíra nám dělá v hlavě zmatek a my se neumíme rozhodnout, co k čemu nosit.

Všude se hlásá:  vrstvěte, kombinujte, čím více tím lépe. Ale pokud nejste zkušená módní matadorka, která má trendy v malíčku, buďte opatrná. Mohla byste přinejmenším dopadnout jako vánoční stromek nebo harémová tanečnice, a to asi nebude vaším cílem.

 

Proto malá rada na závěr: když se rozhodnete pro honosný náhrdelník, nechte mu hlavní roli. Pokud se neobejdete bez náušnic a náramků, zvolte takové, co mu nebudou konkurovat.

 

Bižuterie na obrázcích zapůjčil Promod.

Reklama