Myslíte si, že znáte všechny členy vaší domácnosti? Tak to jste na omylu! Domácnost totiž nesdílíme zdaleka jen s našimi blízkými. Dělíme se o ni s miliony okem neviditelných mikroorganismů, které jsou všudypřítomné. Většina bakterií kolem nás je neškodná, ale jsou i takové, které mohou představovat určitá zdravotní rizika. Která místa v domácnosti jsou z tohoto pohledu nejnebezpečnější a jak zařídit, aby bylo vše čisté?

domácnost

Kuchyň

Možná vás to překvapí, ale kuchyň není jen srdcem domova, ale také největším královstvím bakterií. Nejvíce z nich se totiž nachází právě na místě, kde vaříme a jíme. Největším problémem v kuchyni jsou houbičky, hadříky a utěrky. Z průzkumu neziskové organizace NSF International vyplývá, že 77 % houbiček a utěrek na nádobí je pozitivních na koliformní bakterie jako jsou například E. coli nebo Salmonella, které si domů přineseme na nemytém ovoci a zelenině, či můžou pocházet se syrového masa. Kombinace tepla, vlhka a zbytků potravin je ideální pro množení bakterií. Dalším rizikovým místem je pracovní deska na kuchyňské lince, dřez a vodovodní baterie. Velké množství bakterií se pak drží také v ubrusech a prostírání.

Svou pozornost bychom tedy kuchyni měli věnovat nejen při pravidelném týdenním úklidu, ale také průběžně. S každodenním rychlým úklidem vám pomůže například čisticí sprej Cif Kuchyň, který stačí jen jednoduše nastříkat na znečištěné místo, setřít vlhkým hadříkem a špína je ihned pryč. Houbičky na nádobí je vhodné měnit alespoň jednou týdně. Každý třetí den by se pak měly vyměnit také utěrky na nádobí a hadřík na otírání pracovní desky. Mytí nádobí, otírání pracovní desky a trouby se sporákem je pak pro většinu z nás každodenní samozřejmostí.

Zároveň je důležité správné zacházení s čerstvými a tepelně upravenými potravinami, které by neměly přijít vzájemně do kontaktu. „Důležitá jsou i prkénka a pracovní plochy, kde bychom neměli najednou pracovat se syrovým a tepelně opracovaným masem, či umytou a neumytou zeleninou a podobně,“ dodává Barbora Uhrová, technologická specialistka značek Cif a Domestos.

Ložnice

Myslíte si, že vaší ložnici se všichni „nežádoucí tvorové“ vyhýbají velkým obloukem? Tak to se ale mýlíte! Právě v ložnici se totiž vyskytuje obrovské množství roztočů a nejvíce se jich pak drží přímo ve vaší posteli. Roztočům svědčí vlhké a teplé prostředí, nejvíce si tedy „lebedí“ v peřinách, polštářích a matracích. Také podložky v posteli, povlečení a přehozy pro ně představují ideální prostředí. Tito drobní členovci způsobují alergie, podráždění či astma.

Chcete-li výrazně eliminovat výskyt roztočů, nechte si své podušky každé tři měsíce vyčistit v čistírně. Po roce používání je pak vyměňte za nové. Postelové podložky perte alespoň jednou za půl roku, povlečení pak každý týden. Rozhodně nezapomínejte ani na žehlení, horká pára totiž účinně ničí i ty nejodolnější roztoče a bakterie. Roztoče zabíjí také sluneční záření, proto je důležité pravidelně podušky větrat venku.

Koupelna

Bylo prokázáno, že se v koupelnách všeobecně objevuje méně bakterií, než je tomu v kuchyni. Mezi jedno z nejrizikovějších míst v koupelně patří vana. Teplo a vlhko jsou totiž ideálním prostředím pro množení bakterií, které si z těla při koupání smyjeme. Americký server Msn.com uvádí, že na 1 cm2 se nachází dokonce až 50 000 bakterií. Načervenalý film ve spárech vany pak tvoří bakterie Serratia marcescens, která může způsobit například infekci močových cest.

Chcete-li minimalizovat výskyt bakterií, virů i plísní, věnujte vaší koupelně pravidelnou péči. Úklid by se měl provádět minimálně jednou týdně. Starým kartáčkem důsledně vyčistěte hůře přístupné prostory kolem vodovodních baterií a odtoků. Zvýšenou pozornost věnujte také skleničce nebo hrnečku, do něhož odkládáte zubní kartáček a poličkám s kosmetikou.

Toaleta

Různými průzkumy bylo prokázáno, že toaleta zpravidla není tím na mikroorganismy nejbohatším místem ve vaší domácnosti. Má ale také svá specifika. Výskyt mikrobů je pro toto místo přirozený, a tak je jen na nás minimalizovat s tím spojená rizika. Věděli jste, že při spláchnutí toalety dokážou mikrobi urazit vzdálenost až 1,8 metru a některé bychom tu našli ještě za dvě hodiny po spláchnutí? Kde všude se v prostoru toalety či koupelny usadí, můžeme jen odhadovat. Jedním z útočišť mikrobů se tak může stát dokonce i kartáček na zuby. Výsledky průzkumu NSF International hovoří o tom, že pokud není záchod od koupelny oddělený, pochází dokonce až 51 % mikrobů právě z toalety.

Úklid wc je tedy nutné provádět pečlivě a pravidelně, jedině tak na mikroby skutečně vyzrajete. „Doporučuje se toaletu před spláchnutím zavřít a věnovat její dezinfekci dostatečnou a hlavně pravidelnou péči. Rozhodně nezapomínejte ani na splachovadlo, i to totiž může být domovem mnoha bakterií. Výskytu nežádoucích bakterií v záchodě můžete předejít například použitím tekuté dezinfekce jednou týdně a umístěním WC bloku do toalety,“ dodává Barbora Uhrová, technologická specialistka značek Cif a Domestos.  

Abyste v tom nebyla sama, vezměte si k úklidu na pomoc k tomu určené speciality.

Pomocníci pro úklid kuchyně:

  • Cif Odmašťovač

CifČisticí sprej Cif Odmašťovač jednoduše odstraní všechnu mastnotu z trouby, sporáku, digestoře, hrnců i kuchyňské linky. Čisticí sprej stačí pouze nastříkat na znečištěný povrch, setřít vlhkým hadříkem a mastnota je ihned pryč! Pro zašlou mastnotu nechte působit několik minut a poté setřete hadříkem. Čisticí sprej Cif Odmašťovač je k dostání v praktické lahvi s rozprašovačem, která díky svému tvaru skvěle padne do ruky.

Čisticí sprej Cif Odmašťovač, seženete v běžné maloobchodní síti za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 79,90 Kč.

  • CifCif Kuchyň

Čisticí sprej Cif Kuchyň ocení všichni, kteří preferují rychlý a snadný úklid kuchyně. Cif Kuchyň ve spreji se snadno dávkuje a poradí si se všemi nečistotami. Díky tomuto pomocníkovi bude kuchyň ihned připravená pro vaše další experimentování.

Čisticí sprej Cif Kuchyň, seženete v běžné maloobchodní síti za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 67,90 Kč.

Pomocníci pro úklid koupelny a toalety:

  • Cif Koupelna

CifSprej Cif koupelna si poradí s běžnými nečistotami v koupelně, a to bez drhnutí. Cif stačí nastříkat na dané místo, nechat minutu působit a opláchnout. Povrchy v koupelně budou krásně čisté a lesklé.  I Cif Koupelna najdete v praktickém obale s rozprašovačem a nově také s náhradní náplní.

Čisticí sprej Cif Koupelna, seženete v běžné maloobchodní síti za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 67,90 Kč.

  • Cif Na vodní kámen

CifČisticí sprej Cif Na vodní kámen ocení všichni, kteří si potřebují poradit s vodním kamenem v koupelně. Čisticí sprej totiž stačí pouze nastříkat na znečištěný povrch, nechat působit a poté setřít hadříkem a koupelna bude zářit čistotou!

Nezbytnou součást rychlého úklidu koupelny, Cif Na vodní kámen, seženete v běžné maloobchodní síti za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 79,90 Kč.

  • Domestos Double Power

DomestosTekuté WC bloky Domestos Double Power usnadňují péči o toaletu a zanechávají po sobě svěží vůni. Díky novému designu je manipulace s náplněmi jednoduchá a hygienická. Domestos Double Power je k dostání ve třech variantách: Lemon (s vůní citrusů), Ocean (s vůní oceánu) a Pine (s vůní jehličnanů).

Nezávazná doporučená spotřebitelská cena WC bloku je 49,90 Kč, náhradní náplně pak seženete za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 39,90 Kč.

  • Domestos Attax

CifNová generace WC bloků Domestos ATTAX usnadňuje péči o čistotu toalety. Gelový proužek se jednoduše přilepí na suchou část toaletní mísy, kde poté vydrží až 150 spláchnutí. Po této době nemusíte proužek z mísy složitě odstraňovat a dotýkat se tak bakterií, stačí jej štětkou odlepit a spláchnout. Díky obsahu parfému si proužek udrží po celou dobu působení příjemnou vůni!

Domestos ATTAX je k dostání ve 2 variantách: Ocean (vůně oceánu) a Citrus (vůně citrónů). Vybrat si můžete z balení po 3 ks proužků (36,90 Kč*) nebo 6ti ks proužků (64,90 Kč*). *Nezávazná doporučená spotřebitelská cena.

Univerzální pomocníci pro celou vaši domácnost:

  • Cif Cream Pink Flower

CifCif krém Pink Flower si poradí s povrchy v celém domě, snadno vyčistí keramiku, plast, laminát, podlahové PVC, kov nerez či smalt. Po tom všem po sobě navíc zanechá svěží květinovou vůni. Cif krém stačí nanést na znečištěný povrch pomocí navlhčené houbičky, lehce setřít a nakonec omýt vodou.

Nezávazná doporučená spotřebitelská cena Cif krému Pink Flower (720 g) je 67,90 Kč.

  • Domestos 24 H Plus

CifDomestos 24H Plusnejen čistí, ale také dezinfikuje! Vylepšené složení, které obsahuje tzv. PLUS MOLEKULY, zajišťuje dezinfekční účinek až 24 hodin po čištění a zabraňuje tak dalšímu nechtěnému šíření bakterií. Účinky přípravku oceníte nejen při dezinfekci a odstranění zápachu toalety, umyvadel a dřezů, ale také při bělení zašlých spár mezi dlaždičkami a kachličkami. V ředěné formě s ním vyčistíte podlahy a jiné velké plochy.

Domestos 24 H Plus, seženete v běžné maloobchodní síti za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 54,90 Kč.

  • Cif Brilliance

CifČisticí přípravek Cif Brilliance vám pomůže s mytím podlah a ostatních omyvatelných ploch jako je keramika, PVC a laminát. Díky unikátní technologii „Brilliance Plus“ zůstávají čištěné povrchy dlouho čisté a zářivě lesklé. Cif Brilliance je k dostání ve třech variantách: Flower Coctail (fialová varianta s vůní květin), Green Lemon and Ginger (žlutá varianta s vůní citronu a zázvoru) a Ocean (modrá varianta s vůní oceánu).

Cif Brilliance, seženete v běžné maloobchodní síti za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 64,90 Kč.

Reklama