...říká pravidelně naše spolupracovnice Magda. Na její názory a postoj k výchově si vzpomenu vždy, když naše holčiny kňučí, odmlouvají, škemrají o další čokoládu nebo nás přesvědčují, že „všichni ve třídě mají rifle značkové nebo alespoň z Kenvela“.
Magda pochází z pěti dětí, všichni sourozenci úspěšně vystudovali vysoké školy. Její manžel měl velmi přísného a pedantického otce.
Mají spolu tři syny ve věku od 9 do 14 let. Dva starší studují víceletá gymnázia, mladšímu ve škole navrhli složení vyrovnávacích zkoušek a přeskočení jednoho ročníku.
Všichni tři dosahují výborných výsledků. Jako rodina si velmi váží vzdělání, pro své děti plánují vysokoškolská studia, platí jim výuku cizích jazyků, různé další vzdělávací aktivity a hlavně intenzivně šetří na budoucí školné.
Šetří se na jídle a zábavě. Magdě stačí na jídlo a provoz domácnosti neuvěřitelně nízká částka. Daří se jí to díky propracovanému systému. Pro každé z dětí denně kupuje 2 rohlíky. Během týdne nevaří maso, stejně je nezdravé a kluci jej mají denně ve školní jídelně. K zakousnutí mezi jídly je k dispozici chléb a máslo. Na svačiny do školy připravuje střídavě chléb s máslem nebo s marmeládou (bez másla). Za mimořádné výkony se dává odměna – ke svačině 1 tatranka rozdělena na tří díly.
Jako odměnu za vysvědčení Magda koupila polárkový dort. Synové se na něj těšili celý týden.
Omezování v jídle nemá pouhý ekonomicky přínos – je to i výchovný prvek. Kluci vědí, že se musí učit a usilovně na sobě pracovat, aby se jednou měli lépe.
Podobně je to s oblečením, sportovním vybavením a pomůckami do školy. Kluci dostávají 1x ročně nové kalhoty. Pokud je zničí, rodiče jim příslušný obnos strhnou z rozpočtu na vánoční a narozeninové dárky. Totéž platí při ztrátě nebo zničení školních pomůcek.
Denní program je pevně stanoven a dodržuje se bez odmlouvání. Kluci mají školu, poté kroužky (většinou jazykové nebo šachy), po příchodu domů následuje příprava do školy. Od 20.00 musí být v postelích a mohou si číst. Televize je během týdne tabu. Pokud je v televizi nějaký vhodný program, rodiče jej nahrají na video. Páteční odpoledne mají kluci volné. Mohou se rozhodnout, zda se chtějí podívat na programy nahrané na video, nebo jít ven s kamarády.
Jak jsem napsala v úvodu, všichni tři synové dosahují ve škole výborných výsledků. V rodině Magdy neexistuje odmlouvání nebo smlouvání. Řád je pevně stanoven jednou provždy a nikoho ani nenapadne o něm diskutovat. Kluci si opravdu váží všeho – jídla „navíc“, jakéhokoliv dárku. Ve škole ale nemají kamarády. Na jedné třídní schůzce rodiče protestovali proti dle jejich názoru nespravedlivému testu. Ve škole došlo ke změně rozvrhu, obávaný předmět byl v rozvrhu posunut ze středy na úterý. Učitelka přesto dala test a 80 % třídy dostalo pětku nebo čtyřku. Magdin syn jako jediný byl oceněn jedničkou a prohlásil, že: „dle školního řádu má žák být soustavně a pravidelně připraven i na předměty, které nejsou toho dne na rozvrhu.“
Ráda bych doma měla ukázněnější děti, ale taky chci, aby mé dcery prožily šťastné dětství. Nechci je izolovat od jejich vrstevníků.
Je přístup Magdy pouhým ojedinělým experimentem, nebo se s podobnými metodami setkáváte častěji? Myslíte si, že výborné školní výsledky jsou v dnešním světě jedinou cestou k životnímu úspěchu?
Zaráží Vás stejně jako mne to, že Magda a její čtyři VŠ sourozenci sice mají vzdělání, ale taky hluboko do kapsy? Všichni pracují v rozpočtové sféře nebo státním sektoru, a moc nevydělají.
Nový komentář
Komentáře
Tak ja zase neviem ako súvidí tatranka na tri diely a 1x ročne nové gaťe s pevným rádom a disciplínou, ktorá má deti uchrániť pred zvrhlíkmi a drogami..
Leda že by si Magdička nejak potrebovala obhájiť svoju neschopnosť hospodáriť s peniazmi, prípadne svoju lakotu.
Barbucháč:
No, dobrej nářez! Člověk ani neví čím začít
To vzdělání zřejmě nebude mít přímou souvislost s výší výdělku a podle tohoto příběhu ani se schopností vychovávat potomka. Oni vlastně v dobré víře terorizují hned tři nevinné tvory. A určitě předpokládají, že se dočkají vděku. Vychovají tři mimozemšťany, kteří buď budou celý život závislí na povelech kohokoliv jiného nebo v pubertě čuchnou k jiným "autoritám" a pak ty následky nenapraví asi ani universita.
Zlatá robátka u televize s pusou od čokolády skandující, že to chtějí jinak!
Nečetla jsem debatu k článku, ale zkuste se zamyslet, co z těch kluků bude za pár let. Dovedet si někdo představit, že máte doma takového partnera? Který vám a dětem odměřuje třetinu tatranky (a to je ještě to nejmenší!!) Myslím, že Magda z dětí vychovává psychické mrzáčky.
Teď jsem se vrátila k této diskusi.Většina příspěvků Magdu odsuzuje.Asi to bude tím, že když máme možnost užívat si internet,máme i dost financí abychom svoje potomky nemuseli omezovat v jídle.Ti sociálně slabší takovými diskusemi čas netráví a jejich názor chybí.Proto většina příspěvků vyznívá v neprospěch Magdy.Není tady ani jeden od člověka,který by prožil stejné dětství a pochválil si ho.Článek vytisknu a dám přečíst dětem, ať ví,jak to v některých rodinách také může fungovat.
labella: Myslela jsem to tak,že kdyby si chtěli přivydělat na nějaké radosti,tak v tom pevně daném režimu nemají šanci.Logické pro mě je,že touží po stejných konzumních věcech jako mají spolužáci a že hledají cestu,jak si k nim pomoct.
Teď jsem se vrátila k této diskusi.Většina příspěvků Magdu odsuzuje.Asi to bude tím, že když máme možnost užívat si internet,máme i dost financí abychom svoje potomky nemuseli omezovat v jídle.Ti sociálně slabší takovými diskusemi čas netráví a jejich názor chybí.Proto většina příspěvků vyznívá v neprospěch Magdy.Není tady ani jeden od člověka,který by prožil stejné dětství a pochválil si ho.Článek vytisknu a dám přečíst dětem, ať ví,jak to v některých rodinách také může fungovat.
Já teda nevím, ale je to vůbec možný? Nechce nás redakce jen tak trochu nadzvednout a rozpohybovatk psaní příspěvků?
Sorry, blbne mi počítač. Chtěla jsem to poslat jen jednou
Odemětobě: Teda to nemyslíš vážně, že bys ty malý chudáky ještě zaměstnala roznášením letáků. Už takhle mají z toho života prd. I když, kdoví, jestli už si na ty studia náhodou taky nemusejí přivydělávat?!
Odemětobě: Teda to nemyslíš vážně, že bys ty malý chudáky ještě zaměstnala roznášením letáků. Už takhle mají z toho života prd. I když, kdoví, jestli už si na ty studia náhodou taky nemusejí přivydělávat?!
Odemětobě: Počítám se vším, zabalím si vše životně důležité sebou. Ne, beru zpět. Přihlásim sebe a paní Magdu do tý reality show o výměně manželek. Moje rodina pak bude prstíčkem škrábat a její rodina se rychle přestěhuje a zapomenou Magdě říct novou adresu. Tak asi tak.
labella: Na pár týdnů bych šla taky,ale musely bychom si vzít úspory,v rozpočtu se určitě nepočítá s vyšší spotřebou vody,toal.papíru atd. Ti kluci ani nemají kdy si třeba přivydělat roznášením letáků apod.
Chudáci děti, to snad ani není k žití.Neumím si představit, že bych synátorovi dovolila jít ven jen v pátek odpoledne.A asi ho pošlu k paní Magdě na víkend, protože on je koza mlsná a pomalu nad každým jídlem ohrnuje nos. To by pak byla radost pohledět, jak mu doma šmakuje!!! No a naše pubertální dcera by nad odtučňovací kůrou u Magdy asi taky dvakrát nejásala. I když, mě by to asi prospělo. Budu o tom uvažovat a možná se k Magdě na čas nastěhuju!!! Ha, ha . . .
To je jako Poslední Mohykán s Marvanem.
V duchu si nadávám,že jsem si čtením tohoto článku otrávila nedělní ráno.Řád v rodině je potřeba,i naše děti mají své povinnosti,které musí plnit(dcera úklid koupelny a nádobí,syn schody a dvůr,sekání trávy),ale u Magdy je to už extrém. Synovi je 16,chleba s máslem si dá rád,ale doplněný vrstvou šunky a sýra,k tomu horu zeleniny.A to vše min.4x.Nedovedu si představit,že bych mu odpírala jídlo.Děti jsou k sobě kruté na jakékoliv škole,Magdini synové musí v kolektivu trpět,sebevědomí na bodu mrazu,protože i premianti bývají terčem posměchu.Podle mě budou kluci urvaní ze řetězu,jakmile se dostanou z vlivu rodičů.Nebo je to natolik poznamená,že v běžném životě budou k ničemu a skončí jako rodiče-s nízkými příjmy závislí na pomoci jiných (státu).
Baronka z Kratihájů: já už jsem se vyjadřovala hned nějak na začátku a proto píšu,že ve prospěch dítěte.Nějak se to neslučuje s hladovějícími dětmi v pubertě.Jak už jsem několikrát zmiňovala,můj pubertální syn neví,co by sežral.Rozhodně si nedá chleba s máslem
.Já taky ne,já na tom másle ještě musím něco mít.jo a na nějaké pamlsky jsou taky děti zvyklé.Já ty dávky potřebuju pro děti,ne na spoření.Taky spoříme,aleo dost míň.Nevím,jestli by jsme se najedli pohledem na výpis ze spoření
V rodině je zaveden vojenský dril koukám. Zájmy dětí se odsunuly někam hodně daleko, chybí mi tam "hoooodně srdíčka"
a socka jsem taky (min. profesně)
Tady by to chtěla pomoc profesionála-psychologa, protože v té rodině nefunguje vše, jak by mělo...Zřejmě podle hesla: vzdělání nade vše
Baronka z Kratihájů: u sociálních dávek píšou,že je musí použít ve prospěch dítěte.
Chtěla bych podotknout,že i když mají zahradu,není zelenina zadarmo.Aby vyrostly brambory,je potřeba koupit sadbové a to něco stojí.
říkal,že se na ně taky vykašle,že se to nevyplatí.Ovoce sice roste samo,ale zelenina ne.To všechno je potřeba koupit.I postřiky.Co z toho,že mám deset sazenic rajčat a mám na nich plíseň?