A ještě vám k tomu popřejí, ať si zlomíte vaz. A vy si toho musíte považovat, protože to je pocta a projev vzájemné kolegiality.

divadloKdyž jsem jako zelenáč měla první premiéru, nechápala jsem, proč mě režisér najednou popadl, našteloval zadkem k sobě a se slovy „tfuj tfuj, zlom vaz“ mi kolenem uštědřil herdu. Bylo mi to trapné a tvářila jsem se rozpačitě, ale když to začali dělat všichni kolem mě, pochopila jsem, že na tom nic nezměním. Tak to prostě je, a když to před premčou neuděláte, jste za škarohlída, fouňu a nevychovance.

Nejen herci, ale možná všichni divadelníci jsou strašně pověrčiví, a přes to vlak nejede. Některé pověry vycházejí z úcty k prknům, která znamenají svět. Pokud to není přímo v roli, tak na jevišti se nepíská, nekleje, nekouří a nechodí v čepici.

Já mám pochopitelně nejvíc zkušeností s kostýmními rituály. Na kostýmu se nesmí nikdy nic přišívat, zašívat a látat, když ho má herec na sobě, protože mu tím zašijete paměť. Takže ulítnutý knoflík nebo prasklý zip během představení je doslova pohromou jak pro herce, tak pro garderobiérky, které mají údržbu kostýmů na starosti.

Ale tahle roztomilá pověra se rozšířila i do civilního života, takže ji možná znáte.

Další pověrou, která mě překvapila, byla s pavím peřím. Paví peří je krásné, efektní, a když jsem ho chtěla dát na klobouk, všichni se zhrozili, že to nesmím, že paví peří přináší smůlu. Nikdo mi nevysvětlil proč, ale i tak jsem od svého záměru musela upustit.

Všechny divadelní pověry a rituály se zdají být nevinné a neškodné, když v souvislosti s nimi nenarazíte na hysterku.

To jsem jednou oblékala docela slavnou, ale podle varování druhých dost problematickou subretu. Chtěla jsem tomu předejít, a tak jsem s ní sešla nad návrhy kostýmů a vzorky látek. Byla nadšená a všechno schválila. Za těžké peníze se nakoupil materiál, nastříhaly se šaty, a když přišla na první zkoušku, nastal malér. Úplně zbrunátněla, že fialovou si na sebe nevezme, že je to pro ni nešťastná barva. Marně jsem se jí snažila vysvětlit, že to není fialová, ale modrá, a že vzorky látek viděla a schválila. Všechno marné, odmítla si šaty obléct s tím, že jsem ji obelhala, a trvala na nákupu jiného materiálu.

Šla jsem „žalovat“ režisérovi, ale ani u něj jsem nepochodila. Pověra je pověra a muselo se jí vyhovět, neboť byla schopná odmítnout roli, a to by se stálo víc než nákup nové látky.

Takže ctím a dodržuji divadelní rituály a snažím se předcházet pověrám.

Setkala jste také nějakým podivným rituálem nebo pověrou?