Výrazně autobiografický dramatický debut britského autora Stephena Beresforda se stal jednou z hlavních událostí minulé londýnské divadelní sezony. A my se můžeme těšit, že jeho hru Poslední z Hausmannů brzy uvidíme i u nás, v Divadle na Vinohradech.

dnv

Foto: Jaroslav Kučera

Nebývá zvykem, aby dramatik debutoval v Národním divadle, navíc v sále pro 890 diváků. Přesto je to právě „pohádkový“ případ Stephena Beresforda, jehož prvotinu Poslední z Haussmanů uvedlo v závěru sezony 2011/2012 Národní divadlo v Londýně na scéně Lyttleton ve světové premiéře. Britská divadelní kritika nezřídka referovala o „nové hvězdě anglické dramatiky“ a to, že šlo o jednu z hlavních divadelních událostí roku, následně stvrdily i světové ohlasy na přímý přenos inscenace do sálů kin (v rámci cyklu National Theatre Live, s hvězdnou Julií Waltersovou v hlavní roli). V čem spočívá přitažlivost této hry?

Stephen Beresford napsal tragikomickou bilanci jedné rodiny. A třebaže ji obdařil honosně znějícím jménem Haussmanové (člověk by je užuž hledal v encyklopedii po boku Rothschildů), dozvídáme se, že vlastnili rodinný obchod v Bristolu, ve kterém prodávali garnýže. Výlučnost Haussmanů není tedy taková, abychom se k nim nemohli vztahovat se zkušenostmi z vlastní rodiny...

Stephen Beresford
POSLEDNÍ Z HAUSSMANŮ

Česká premiéra: 21. 2. 2013

Režie / Petr Kracik

Hrají:

JUDY / Dana Kolářová

NICK / Ondřej Brousek

LIBBY / Simona Postlerová

PETER / Svatopluk Skopal

SUMMERA / Sabina Rojková

DANIEL / Ondřej Rychlý

Zdroj a foto: tisková zpráva DNV

Reklama