V České republice je první potvrzený výskyt nové (dříve nazývané prasečí) chřipky u člověka. Uvedla to dnes Česká televize.

Kvůli podezření na onemocnění chřipkou A(H1N1) vyhledalo do neděle lékaře 105 lidí. Na výsledky vyšetření čekali čtyři pacienti, u 101 lidí lékaři nákazu vyloučili.

Podle iDNES.cz jde o devětadvacetiletého pilota z Prahy, který se nakazil v New Yorku ve Spojených státech. Vyšetření absolvoval v pražském Motole.

Mluvčí nemocnice Eva Jurinová iDNES.cz výskyt prasečí chřipky potvrdila. Definitivní jistotu podle ní budou mít lékaři zítra nebo pozítří. "Muž je v domácí izolaci v dobrém stavu, bez jakýkoliv negativních příznaků."

Hygienici nyní prověřují devět lidí, se kterými se muž po návratu z Ameriky setkal. "Za dva až tři dny pacientovi uděláme výtěr a zjistíme, jak na to je. Zatím to vypadá, že vir nešířil," doplnil hlavní hygienik.

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) prokázali lékaři za poslední měsíc prasečí chřipku u více než 12 400 lidí. Nová nemoc se objevila už ve 46 státech světa. Do neděle si vyžádala 91 životů.

Nová chřipka se poprvé objevila před měsícem v Mexiku. Její vir je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Onemocnění se projevuje jako běžná chřipka, očkování proti němu ale zatím neexistuje.

Většina lidí se nakazila při cestě do Mexika či Severní Ameriky. Podle údajů ECDC ale pomalu roste podíl těch, kteří se infikovali ve vlasti od osob, které si nemoc přivezly z ciziny.

Češi jsou na prasečí chřipku, které se někdy říká i mexická, prý připraveni. Vláda se dohodla na dodávce dvanácti milionů vakcín.

První "pohotovost" měli čeští lékaři začátkem května, kdy se z Mexika vracely do Prahy dvě stovky turistů.

Co vy na to? Bojíte se? Nebo si myslíte, že vás se to netýká?