Kouření v hospodách a restauracích české zákony nezakazují. A vypadá to, že se situace ještě nějakou dobu moc nezmění, i když ministr zdravotnictví Leoš Heger předložil nový návrh zákona, podle kterého by bylo kouření v restauracích úplně zakázáno. Návrh ale zatím nemá moc šancí na schválení.

smoke

Mě osobně to mrzí, protože mi kouření v restauracích hodně vadí, zakázala bych ho všude. Není nic horšího než u oběda vdechovat cigaretový kouř - ani to dneska ještě není v našich restauracích výjimka. Řeším to různě, když můžu, vybírám si nekuřácké restaurace nebo aspoň nekuřáckou místnost, nebo si sednu venku. Horší je, když si vybrat nejde...

Podle zákona, který platí od roku 2010, musí mít provozovatelé označené, zda je restaurace kuřácká, nebo nekuřácká, případně musí mít tyto prostory oddělené. A už od roku 2006 platí zákaz kouření na veřejných prostranstvích, tedy na zastávkách hromadné dopravy, nádražích, ve školách, divadlech, kinech, úřadech a dalších. To je hezké, ale dodržují to všichni? Z vlastních zkušeností vím, že ne. U nás na nádraží se kouří docela běžně, a jen jednou jsem si troufla jednoho kuřáka oslovit, že by to tady dělat neměl. Hádejte, jak jsem dopadla!

Přitom zákaz kouření v restauracích už platí v mnoha zemích Evropy, například ve Velké Británii, Dánsku, Irsku nebo Nizozemí. Proč to tedy nemůže fungovat stejně i u nás? Nechápu ani argumenty provozovatelů, že by jim kvůli zákazu kouření ubyli zákazníci. Nemyslím si to, protože podle mě by do restaurací zase začali chodit všichni ti, kteří se jim teď vyhýbají právě kvůli pachu z cigaret. A kuřáci by si časem určitě zvykli, že si musí odskočit ven, stejně jako v té Evropě...

V nejbližší době se ale nějaké velké změny zřejmě nedočkáme. Co se dá dělat, doufám, že se zákazu kouření ještě dožiju!

Co si myslí někteří lidé, které jsem oslovila na téma:

Vadí vám kouření v restauracích?

Blanka: Zakouřené prostředí nesnáším. Je to jeden z důvodů, proč nechodím do restaurací. Uvítala bych, kdyby to u nás fungovalo jako v Irsku nebo Kanadě, kde je to zakázané.

Petra: Jsem nekuřačka. Obecně mi kouření v restauracích nevadí. Ono je to těžké, alkohol a cigarety k restauracím vždy patřily. Asi by lidé měli vyhledávat prostor dle svých potřeb, pokud chtějí popít a kouřit, tak zajít do pivnice nebo nějaké stylové hospůdky, baru. Pokud dobře najíst, tak zajít do restaurace, kde se předpokládá, lepší gastronomická úroveň. Dále si myslím, že je to na majiteli a provozovateli. Ale - pokud je čas obědů, měl by, dle mého názoru, být zvláštní prostor pro kuřáky nebo alespoň omezení. V každém případě si myslím, že je už i dost restaurací zaměřených na rodiny (děti). Tedy pokud se chce rodina na výletě či jiném výjezdu mimo domov někde dobře a v klidu a bez kouře naobědvat, tak tu šanci má. Pokud by byla otázka: zakázat kouření v restauracích?, odpověděla bych - NE.

Hanka: Ano, vadí.

Tomáš: Moje odpověď zní: Nevadí, pokud před vstupem do restaurace dostanu jasnou informaci (např. nápisem na vstupních dveřích), že jde o kuřáckou restauraci. Pak už je to jenom moje rozhodnutí, zda vstoupím, nebo půjdu o dům dál, kde se nekouří.

Honza: Nemám vysvětlení pro to, že se v restauracích kouřit smí. Je to zločin.

Blanka: Ano, vadí. Tam, kde se kouří, vůbec nejdu.

Jitka: Jsem kuřačka a za sebe říkám, že NE! Beru dobu obědů, ale pak jsem pro kouření, protože vínečko a cigárko patří k sobě.

Katka: Ano, kouření v restauracích mi vadí.

Markéta:Kouření mi nevadí, pokud neomezuje někoho, komu to není příjemné. Obecně dávám přednost restauracím, které jsou nekuřácké, nebo v nich není obvykle nakouřeno. Nemám ráda oblečení nasáklé kouřem, zvláště v kombinaci s pachy z kuchyně. Pokud restaurace vyčlení místnost, kterou perfektně odvětrává, pro kuřáky, a nejsou obtěžováni nekuřáci, jsem v pohodě.

Květa: Vadí, a moc!!! Znám restauraci, kde se nekouří, a mají pořád plno!

Klára: Kouření mi vadí a začala jsem si restaurace podle toho vybírat. Samozřejmě když to jde.

Dan: Vzhledem k tomu, že to vadí i mnohým kuřákům, tak mně jako nekuřákovi sedět v zakouřených prostorách vadit dokonce snad i musí :-). Jako nekuřákovi nejen v době oběda. Čistě nekuřáckých restaurací je zatím poskrovnu a není tak mnohdy volby, pokud nechci žít samotářským životem. I když několikrát jsme už také společenské aktivity odpískali, bylo-li ovzduší obzvláště nepřátelské. Ten rozdíl, když člověk přijde po posezení s přáteli z kuřácké, nebo nekuřácké restaurace, je tak markantní, že popisovat pocit, jak si v prvním z případů člověk donese s sebou domů i kus zaplivané putyky, není myslím třeba.

A jaký je váš názor? Odpovězte v anketě!

Další články v našem magazínu:

Reklama