shutterstock-109952966.jpg

Foto: Shutterstock

Víte, že 16. května slavíme Mezinárodní den světla? Speciální den má lidstvu připomenout, jak důležitou roli hraje světlo v mnoha aspektech lidského života a společenství. V našich domovech se o světlo vedle oken a světlíků starají především elektrické zdroje světla. V současné době roste po celém světě převaha LED svítidel – podle webu Statista by do roku 2030 měla LED svítidla tvořit 87 % všech umělých světelných zdrojů.

LEDky dominují i českým domácnostem, ke konci loňského roku patřil dle dat společnosti EKOLAMP LED žárovkám 50% podíl. Za rok 2020 přitom podle stejného zdroje v našich domovech přibyly 4 miliony svítidel, celkový počet se tak zvedl na asi 59 milionů. Svůj podíl na tom měla i pandemie koronaviru, která lidi donutila více pobývat v interiéru. Nové lampy a další svítidla si lidé pořizovali i kvůli zařizování domácích pracoven a studoven.

shutterstock-1721330281.jpg

Foto: Shutterstock

Více svítidel, více vysloužilých žárovek a zářivek. Kam s nimi?

S rostoucím počtem světelných zdrojů v našich domácnostech logicky stoupá i samotná spotřeba žárovek a zářivek. Moderní zdroje světla, které doslouží, je přitom nutné ekologicky zlikvidovat – do běžného koše rozhodně nepatří, stejně tak do kontejneru na sklo. Je nutné je odevzdat do sběrných míst v režimu zpětného odběru, tedy k recyklaci.

„Z každé žárovky lze recyklovat více než 90 % materiálů, ze kterých je vyrobena. Odpad tedy můžeme recyklací snadno přeměnit opět na zdroje. Sklo můžeme recyklovat téměř do nekonečna a lze jej využít ve sklárnách, rtuť může být znovu využita v chemickém průmyslu a kovy jako hliník, nebo mosaz mohou být znovu využity v závodech zabývající se kovovýrobou, nebo jako vsázka do hutních pecí,“ vysvětluje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu.

„Skončí-li úsporná žárovka na skládce místo v recyklačním závodě, snadno dojde k jejímu rozbití a rtuť z ní se může uvolnit do půdy a následně do podzemních vod,“ doplňuje Vandrovec a dodává, že v roce 2020 se v rámci kolektivního systému REMA vysbíralo přes 22,1 tisíc tun odpadních elektrozařízení.

Žárovky, zářivky i další světelné zdroje tak lze k recyklaci odevzdat ve sběrných dvorech, přímo u prodejců světelných zdrojů či obecně v obchodech s elektronikou. Malé sběrné nádoby speciálně určené na vysloužilé světelné zdroje bývají k nalezení i v nákupních centrech či městských úřadech.

shutterstock-718465921.jpg

Foto: Shutterstock

Od letoška lze k recyklaci odevzdávat i staré klasické žárovky

Co se týče starých zdrojů světla, tedy klasických přímo žhavených wolframových či halogenových žárovek, na ty se ještě do konce loňského roku zpětný odběr nevztahoval, a lidé je tak správně měli vyhazovat do směsného odpadu. „Výroba a prodej těchto žárovek byl zakázán v roce 2012, a tudíž se předpokládalo, že je nebude příliš potřeba sbírat ani recyklovat. Počítalo se s tím, že jednoduše brzy zmizí z oběhu. V reálu se však tyto světelné zdroje stále do Česka dovážejí, jen pod jinými názvy. Lidé si pak často lámají hlavu, kam je mají správně vyhodit,“ říká Vandrovec.

Nyní se situace v tomto ohledu značně zjednodušila, od letoška je totiž možné se všemi světelnými zdroji nakládat stejně. Umožnila to nová odpadová legislativa, která vešla v platnost 1. ledna 2021, a která přímo žhavené wolframové i halogenové žárovky zařadila do zpětného odběru.

shutterstock-1166393539.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroj: Statista, REMA, EKOLAMP, Chytrá Recyklace

Reklama