Na přelomu roku Českou republikou proběhla vlna propouštění, kvůli které se ocitli bez práce tisíce lidí. Některé tuzemské instituce se však krizové situaci přizpůsobily a začaly nabízet nezaměstnaným slevy. Podmínkou bývá pouze předložení občanského průkazu a potvrzení s razítkem od úřadu práce.  Slevy se vztahují například na kulturní akce, dovolené či řidičské průkazy.

Kupříkladu energetická společnost ČEZ úspěšně zavedla pojištění plateb za elektřinu při ztrátě zaměstnání, toto pojištění neznamená žádné náklady navíc, hradí ho totiž ČEZ. Pokud tedy přijdete o práci, bude místo vás platit účty za elektřinu pojišťovna, a to po dobu až tří měsíců. Až se vám podaří práci sehnat, nemusíte účty zpětně doplácet. Ovšem musíte splnit několik podmínek. Přihlíží se například k dobré platební morálce z doby, kdy zákazník zaměstnán byl.

Pojistit si můžete i složenky. Tuto službu nabízí Česká pojišťovna. Ztráta zaměstnání pak bude chápána jako pojistná událost stejně jako úraz, nemoc atp. V případě ztráty zaměstnání bude společnost za svého pojištěnce platit výdaje na nájem, odběr elektřiny, plynu a vody či školné na různé typy škol.

Lidé bez práci budou levněji jezdit i na dovolenou. Cestovní kancelář Nev-Dama poskytne klientovi slevu 30 procent z ceny zájezdu, pokud přijde o zaměstnání a zároveň bude na pracovním úřadě registrován minimálně 30 dnů. Slevy nabízí i autoškoly, divadla, muzea nebo knihovny. Většinou stačí k získání slevy předložit průkaz totožnosti a ukázat razítko úřadu práce.

Jste pracující, nebo nezaměstnaná? Využijete takové slevy?

Reklama