Jen náhodou se nikdo nenakazil smrtelným virem ptačí chřipky poté, co se dostal do České republiky ve vadných vakcínách.

V Konárovicích na Kolínsku se testovala vakcína rakouské farmaceutické firmy Baxter, která ji vyvíjí. Výzkum byl povolen ministerstvem průmyslu a obchodu. Vakcína byla testována na fretkách od začátku tohoto roku. Fakt, že očkovací látka obsahuje i virus ptačí chřipky H5N1, Rakušané zjistili až po několika týdnech, kdy začaly fretky hynout.

Ke slovu se dostala Státní veterinární správa, která odhalila, že zvířata byla nakažena smrtelným virem ptačí chřipky. Firma byla uzavřena a fretky čekala okamžitá likvidace. Skupina lidí, která přišla s fretkami do styku, okamžitě dostala lék Tamiflu. Všichni byli navíc podrobeni testům. Ty byly naštěstí negativní i po uplynutí inkubační doby, přesto jsou výzkumníci ještě pod lékařským dohledem.

Na vině je možná nedostatečná kontrola úřadů. Pro testy na zvířatech je zapotřebí jen povolení ministerstva průmyslu a obchodu. Etické komisi ministerstva zemědělství se musí pak prokázat, že se zvířaty bude dobře zacházeno. O bezpečnost lidí se podle výzkumníků starají zákony méně.

Reklama