V důsledku světové finanční krize jsou české podniky nuceny přijmout některá úsporná opatření. Dojde i na propouštění. Výpověď od svých zaměstnavatelů uvidí tisíce lidí. Podle průzkumu s dalším propouštěním na příští rok počítá každý čtvrtý podnik. Za uplynulý měsíc oznámilo pětadvacet společností propouštění.

Nejvíce nezaměstnaných přibude na Vysočině, kde mají úřady práce už ohlášeno hromadné propouštění zhruba 2000 lidí. Šest velkých zdejších firem se chystá rozdat výpovědi během letošního podzimu a zimy. V Moravskoslezském kraji přijde do konce roku o práci kolem 650 lidí. Kromě těchto propuštěných zůstane bez práce i velký počet zaměstnanců, kterým skončí pracovní smlouva uzavřená na dobu určitou a nebude již obnovena.

Krize postihla i kraj Pardubický, kde se stovky lidí nedočkají plné prosincové výplaty. V Jihočeském kraji se několik firem chystá přejít na úsporný režim omezením výroby. Zaměstnanci tedy přijdou o 40 procent ze svého platu.

Firmy sice vidí hromadné propouštění jako krajní řešení, přesto o práci během následujících měsíců přijdou tisícovky lidí. Výpovědi nejčastěji dostávají dělníci z agentur a cizinci. Tuzemské podniky zavedly i další opatření. Snižují se platy, ruší přesčasy, upravují směny a zaměstnanci dostávají dovolené.

Krize postihla hlavně podniky v automobilovém, strojírenském a elektrotechnickém průmyslu, kde se potýkají s poklesem zakázek.

 

Reklama