Ve výběru jsou tradičně turisticky zajímavá místa, o kterých se (zatím) moc neví, ale která rozhodně stojí za návštěvu. Seznam zahrnuje dvanáct muzeí, sedm zámků, tři galerie, ale třeba i pivovar, hvězdárnu nebo barokní hřbitov.

Hlavní město Praha láká například na 68 metrů vysokou Astronomickou věž v Klementinu, nebo na Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském, jednu z nejvýznamnějších barokních palácových staveb v Praze, která leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta.

Milovníci historie a zámeckých komnat se můžou vydat třeba do Ústeckého kraje na jeden z nejmladších a nejmenších zámků v České republice, a to na Státní zámek Velké Březno, který obklopuje jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů. Pardubický kraj do svého výběru zařadil zámek Moravská Třebová, Moravskoslezský kraj zase vybízí k návštěvě Albrechtic a zámku Linhartovy.

FotoJet-30-.jpg
Foto: Shutterstock / Uherčice, Clam-Gallasův palác, Arboretum v Bílé Lhotě

Na seznam neobjevených skvostů se letos dostalo například i Muzeum Moravské Budějovice z kraje Vysočina, Krkonošské muzeum Jilemnice v Libereckém kraji, Památník Karla Čapka ve Staré Huti ve Středočeském kraji, nebo z Olomouckého kraje Arboretum v Bílé Lhotě v zámeckém parku, což je Národní přírodní památka, která skýtá na 400 druhů vzácných dřevin.

Nechybí ani tip z Plzeňského kraje, který doporučuje navštívit unikát mezi památkami architektury 20. století Semlerovu rezidenci. Jihomoravský kraj zastupuje mezi neobjevenými skvosty Státní zámek Uherčice a Zlínský kraj zmiňuje například Galerii Joži Uprky v Uherském Hradišti.

Zdroj: Czechtourism, Kudyznudy, Wikipedia

Reklama