Česko je v mezinárodním srovnání na 74. místě v počtu žen v parlamentu! Ve Sněmovně (ta má 200 zákonodárců) je jich jen 15,5 procenta, v Senátu (80 zákonodárců) dokonce jen 13,6 procenta.

Podle sdružení Fórum 50 % vývoj v této otázce není nijak zvlášť pozitivní a je stále velmi pomalý. Asi nejlepší situace je v obecních zastupitelstvech – tedy na vesnicích a městech, kde je asi čtvrtina zastupitelek. To trochu potvrzuje mínění, že žena vstupuje zejména do té úrovně politiky, kde může skutečně ovlivnit chod věcí. A do vysoké politiky, která přináší řadu osobních výhod, umožňuje získat zajímavé kontakty a dobře si vydělat i mimo funkci, ji muži, kteří ve stranách rozhodují, nepustí. To platí i o krajských zastupitelstvech, kde je zhruba 15 % političek.

Navíc je žena stále ještě „odsouzena“ samozřejmě se věnovat rodině více než muži. „Nemají tolik času vysedávat na schůzích nebo planě objíždět místní buňky,“ potvrdila nedávno krajská politička z KDU-ČSL Jitka Chalánková.

O to zajímavější je, že lidovci patří v této souvislosti mezi nejhorší. A to ženy v KDU-ČSL tvoří více než polovinu členské základny. Stejně tak ženský prvek ignoruje ODS. Nakonec, její předseda Mirek Topolánek už se projevil několika jemně řečeno necitlivými výroky. „Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít, a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž,“ prohlásil například loni při slavnostním zahájení Roku rovných příležitostí.

Na to, aby volební kandidátky dostatečně reprezentovaly i ženy, dbají nejvíce zelení. Na jejich zastoupení podle sdružení Fórum 50 % tlačí i ČSSD a KSČM.

Víte, že…

české země patřily od počátků ženské emancipace k průkopnickým zemím?
první žena, která byla do českého zemského sněmu zvolena v roce 1912, byla spisovatelka Božena Viková-Kunětická? Přesto tam nemohla, místodržitel kníže František Thun jí nevydal osvědčení.
plná politická práva, včetně volebního, získaly české ženy ústavou v roce 1920?

Myslíte si jako někteří muži, že by rozhodování o věcech veřejných mělo patřit spíše mužům, a žena je určena spíše pro starost o domácí krb? Nebo si myslíte, že i v tom má být rovnost příležitostí a že ženy dokáží do politiky přinášet jiný pohled na věc?

Reklama