V Česku se objevil pátý případ infekce virem A(H1N1). Nemocný je devětačtyřicetiletý muž z Prahy, který pobýval ve Spojených státech, sdělilo ve středu ministerstvo zdravotnictví.

Muž byl v Los Angeles, Las Vegas a na Honolulu, přicestoval do ČR 11. června. „Dne 15. června vyhledal pro akutní respirační příznaky lékařské ošetření ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, kde mu byl proveden i odběr materiálu na virologické vyšetření,“ uvedlo ministerstvo. Národní referenční laboratoř nákazu potvrdila o den později.

„Onemocnění má celkově lehký průběh, a proto nebyla nutná hospitalizace. V současné době je pacient ve velmi dobrém klinickém stavu v domácím ošetření,“ poznamenalo ministerstvo. Jde podle tiskové zprávy „o další izolovaný případ importované infekce na území ČR, který není v současné době nijak překvapující.“ Lidi, s nimiž přišel muž do styku, vyšetřují standardním způsobem pražští hygienici.

Chřipkou A(H1N1) se dosud podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazilo v 76 zemích téměř 36 tisíc lidí, přičemž 163 z nich zemřelo. WHO minulý týden v souvislosti s virem A(H1N1) vyhlásila stav pandemie. Jde o první pandemii po téměř 40 letech.

Bojíte se této nákazy?