Vlaje dnes na vaší radnici či škole tibetská vlajka? Pak patří mezi více než 740 českých obcí, krajů či městských částí a více než stovku zdejších škol, které se zapojily do kampaně Vlajka pro Tibet. Ta má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Proč?

Vznik kampaně

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel Čínské lidové republiky. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

tibet

Čeho má dosáhnout?

Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 697 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.

Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení. Letos kampaň v České republice proběhne už po jednadvacáté. Ne všude se ale setkala s úspěchem.

lidetibet

Kde vlajku nechtějí...

Tibetskou vlajku se letos rozhodli nevyvěsit na radnicích ve Zlíně, Českých Budějovicích či Karlových Varech. A vlát nebude ani nad pražským magistrátem. Že by šlo o spojitost s plánovanou návštěvou čínského prezidenta? Ten má přijet do Prahy koncem března.

Jak podpořit Tibet?

Občanské sdružení Lungta, které v Česku kampaň Vlajka pro Tibet organizuje, pořádá také celou řadu dalších aktivit. Stačí se podívat na jejich webovou stránku www.lungta.cz.

vlajka

Reklama