Po měsíci plném rozkvetlých stromů a bující přírody nastupuje lehké zklidnění. Červen, zčásti už letní měsíc, chutná po jahodách, vzduch prostupuje radost a uvolněná atmosféra. Dozrává první ovoce, louky jsou plné kopretin a vlčích máků, dny bývají slunné a noci příjemně vlahé. 21. června dopoledne nastává letní slunovrat; čeká nás nejdelší den roku 2022 a začíná astronomické léto. Jsme plni života a naděje ve šťastnější okamžiky.

629897e25fd33obrazek.png
Foto: Shutterstock

Elementární součástí východní medicíny jsou byliny; jednotlivé části rostlin využívali lidé odpradávna. Tradičně se zpracovávaly ve formě odvarů, kdy se rostliny vařily klidně i několik hodin. Jedno z (v tomto směru) ikonických děl je Šenungův kánon bylin, který zmapoval na 365 přípravků využívaných k léčení. Jde o látky rostlinného, živočišného i nerostného původu. Kniha je velmi cenná a dodnes považovaná za jeden ze stěžejních zdrojů.

Tenké střevo je párovým orgánem srdce

Měsíci červnu vládne podle tradiční čínské medicíny tenké střevo. Jde o párový orgán srdce a stejně jako srdci mu přísluší živel ohněčervená barva a hořká chuť. Přestože anatomicky tyto orgány propojené nejsou, na energetické úrovni spolu úzce souvisejí – jedna z větví meridiánu srdce klesá dolů do tenkého střeva. Vrchol aktivity je mezi třináctou a patnáctou hodinou, naopak největší pokles v brzkých ranních hodinách – mezi jednou a třetí. Jde o největší imunitní orgán těla (měří od 3 do 7 metrů s průměrem okolo 3 centimetrů). Tenké střevo je poskládané do těsných kliček, aby se vměstnalo do dutiny břišní. Jeho prostřednictvím dochází k vstřebávání výživných látek a tekutin do organismu.

Podle tradiční čínské medicíny spočívá funkce tenkého střeva v oddělování tekutin, stejně jako v celkové kontrole příjmu potravy. Tenké střevo třídí tzv. čisté od nečistého, tedy použitelné časti stravy od prázdné, bez výživového smyslu. Problémy nastanou v okamžiku, kdy je rovnováha střev narušena.

Základní emocí je radost

Také na duševní úrovni je tenké střevo spojeno s přijímáním a vydáváním. A podobně jako v rámci stravování, je třeba i na úrovni „hlavy“ dávat pozor na to, co k sobě pustíme, přesněji řečeno, co si ponecháme. Každým okamžikem vstřebává náš mozek nespočet informací a vjemů, které je potřeba roztřídit. Nepotřebné nebo dokonce toxické zahodit a zabývat se jen tím, co má smysl a potenciál. Základní emocí, která se k tenkému střevu podle tradiční medicíny váže, je radost, na opačné straně pak trápení.

Některé symptomy oslabeného střeva jsou zdánlivě odjinud

Celé tenké střevo tvoří dvanáctník, lačník a kyčelník. Poruchy těchto částí mají sekundární vliv také na páteř a slinivku, a v konečném důsledku na sliznice. Na zhoršenou funkci tenkého střeva může upozornit také bílý, našedlý nebo narůžovělý povlak na jazyku, případně jemně zduřelý spodní ret.

Mezi symptomy, které na potíže s tenkým střevem upozorňují, patří:

 • bolesti žaludku
 • nadýmání
 • křeče v břiše
 • akutní nebo chronický průjem
 • celiakie
 • Crohnova choroba
 • bolesti v podbřišku
 • bolesti v oblasti beder
 • bolest v krku
 • bolesti šíje a ramen
 • cévní poruchy
Potíže s tenkým střevem mohou na psychické rovině souviset s minulostí, kdy jsme si v průběhu let nashromáždili řadu nepříjemných prožitků, které nemáme zpracované. Je potřeba oprostit se od strachu, získat nadhled a nezatížení minulostí vykročit dál.

Se studeným a grilovaným v létě opatrně

V létě obecně doporučuje tradiční čínská medicína lehkou stravu a jen krátce povařená jídla. Více čerstvé i kvašené zeleniny, ovoce, klíčky nebo bylinky prospějí v každém případě, je ale potřeba mít alespoň část hlavního chodu lehce tepelně upravenou. Doporučuje se zachovat teplé snídaně a lehčí polévky, eliminovat ledové nápoje i zmrzliny, protože mají stahovací efekt a vedou k zadržování vody v těle. K lítosti mnohých nefandí tradiční medicína ani oblíbeným letním grilovačkám, a už vůbec ne klasickému koupalištnímu občerstvení ve formě párku v rohlíku nebo langoše. Potraviny tohoto typu dodávají organismu horkou energii jang, kterou je potřeba v létě naopak omezovat.

Skvělá je pro červen a léto obecně hořká chuť, která hasí horkost, odvodňuje a odvádí hlen. Přidejte do svého jídelníčku mladé listy pampelišek, rukolu nebo heřmánek. Hořká chuť pomáhá i na psychické rovině; tlumí agresi (mírní horkost v játrech) a dobrá je také pro letargické a pomalé jedince.

Čtěte také:

Zdroje: actcm.edu, shawellnessclinic.comwikipedia.org

Reklama