Nejdéle fungující sklárna na našem území, sklárna Květná, opět otevírá brány pro veřejnost a nabízí pohled na tradiční řemeslo. Stane se tak v sobotu 22. července v 8 hodin ráno a lidé budou moci sledovat ruční práci mistrů sklářů, podívat se, jak se sklo dekoruje různými technikami a prohlédnout si celý proces ruční výroby skla od hutě až po finální výrobky.

sklárna

Nejdéle fungující sklárna na našem území leží v katastru obce Strání (Zlínský kraj) a byla založena v roce 1794. Již 223 let tak vyrábí skleněné výrobky, jako třeba sklenice či džbány a mísy, pomocí Dnů otevřených dveří se snaží sklárnapřiblížit tradiční sklářství široké veřejnosti a zkouší tak přilákat zájemce o toto náročné, ale krásné řemeslo. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program, který nabídne například jízdu na segway, ohnivou show, jízdu na koních a ponících, ukázky hasičské techniky a další zábavné atrakce i občerstvení pro děti i dospělé. Pokud bude počasí příznivé, mezi osmou a devátou ráno se návštěvníci mohou těšit také na start horkovzdušného balonu přímo z areálu sklárny. Vstup na akci je zdarma a není potřeba se objednávat předem. Akce končí ve 13 hodin.

sklárna

sklárna

O společnosti Crystalite Bohemia s. r. o.:

Společnost Crystalite Bohemia s.r.o. je vlastníkem skláren ve Světlé nad Sázavou a v Květné (Strání). Sklárny Světlá nad Sázavou se zaměřují na linkovou výrobu nápojového a dekoračního skla, ve sklárně Květná se vyrábí ruční sklo a probíhá tu i dekorace výrobků z obou závodů. Oba výrobní závody vyrábějí z ekologicky šetrné bezolovnaté skloviny Crystalite. Celkově Crystalite Bohemia zaměstnává zhruba tisícovku zaměstnanců a generuje obrat kolem jedné miliardy ročně. Své výrobky exportuje do 82 destinací celého světa. Sklárna v Květné zahájila svou výrobu již v roce 1794 a je tak nejdéle fungující sklárnou na našem území. Majitelem společnosti Crystalite Bohemia s.r.o. je pan Lubor Cerva.

www.crystalite.org/cs