Spanek.jpg

Ráno se chceme probudit odpočatí a plni nových sil. K tomu je ale potřeba vytvořit určité zázemí. V ložnici by nás nemělo nic rušit, patří sem postel s kvalitní matrací a vhodným povlečením.

Vybrat povlečení není jen tak. Některé může škrábat, pod jiným se budeme potit. Jak vybrat opravdu kvalitní povlečení?

Gramáž není to nejdůležitější
I když si to mnozí z nás myslí. Určitě jste už také slyšeli, že je to právě gramáž, která vypovídá o kvalitě textilu. Není to tak zcela pravda. Už dávno to totiž neplatí. Klidně se setkáte s materiálem, které je co do gramáže lehké, za to skutečně kvalitní.

Nezáleží na gramáži, ale na typu použité příze. Aby bylo povlečení opravdu kvalitní a dlouho vám vydrželo, musí být příze, ze které je vyrobeno, utkaná z dlouhých a pevných vláken. Jen ta jsou zárukou kvality, pevnosti materiálu a jeho dlouhé životnosti.

Při nákupu povlečení dbejte na:

  • Hustotu vláken na cm2
  • Kvalitu příze

Rano.jpg

Pozor na švy
Je povlečení dobře ušité? Nejsou někde prasklé švy? Přiznejte se. Kdo je po rozbalení kontroluje?

Švy jsou, stejně jako kvalita použité příze, důležitým ukazatelem kvality povlečení a jeho životnosti. Měli by být rovné a husté. Čím víc je ve švu stehů, tím bude povlečení odolnější vůči párání a třepení.

Použité barvy
Neměly by dráždit pokožku a už vůbec by z povlečení neměly být cítit. Zkuste najít štítek údržby, na kterém bývají uvedeny i použité materiály a barvy.

Pozor na materiál
Ne každý materiál je na dotek příjemný. Některý může škrábat, jiný nebude dostatečně odvádět vlhkost a vy se pod ním můžete potit.

Abyste se ráno probouzeli odpočatí, je třeba vybrat kvalitní povlečení z takového materiálu, který vás pohladí po těle, bude prodyšný a savý. Mezi takové materiály patří:

  • Bavlna tak, jak ji znaly už naše babičky.
  • Krep (100% bavlna se zvláštní úpravou tkaní).
  • Hřejivý flanel
  • Jemný bavlněný satén
  • Mikrovlákno
  • Mikrosatén

Nezapomínejte také zohlednit, pro koho povlečení vybíráte. Jiné povlečení se hodí pro dospělé, jiné pro děti. Astmatici a alergici si také musí vybírat pečlivě.

Postel.jpg

Důležitá je i péče o povlečení
I když se zadařilo a koupili jste si krásné kvalitní povlečení, pak nemáte zcela vyhráno. Je důležité se o něj správně starat. Špatnou péčí můžete i to nejkvalitnější povlečení nenávratně poškodit.

Pečlivě si proto prostudujte etiketu s údržbou. Najdete tam různé symboly, které vám přesně řeknou, jak povlečení prát, zda ho můžete žehlit, bělit apod.