Už slyším odpověď: “V ničem, stály u plotny, lítaly kolem dětí, dřely u sedláka…“
Ale ani ženy, které měly na sport čas a finance, to neměly jednoduché.
Nejenže jim společenské konvence ve sportování moc nepřály, ale neumožňoval jim to ani tehdejší oděv. Copak by mohly ve svých běžných denních kostýmech s těsně sešněrovanými žakety a úzkými, po kotníky dlouhými sukněmi jezdit na kole, lyžovat, hrát tenis nebo bruslit?
Možná namítnete, že jste někde viděly obraz bruslící dámy v kostýmku s honzíkem, ale uznejte samy, dá se to šoupání po ledě nazvat seriozně sportem?
Prvními sporty, které ženy ovládly, byly golf a lukostřelba, možná právě proto, že se daly provozovat v „počestných“ dlouhých sukních. I jízda na koni 8(krůta)v dámském sedle mi připadala spíš jako hazard se zdravím.
Sice se už tehdy sporadicky vyskytovaly kalhotové sukně, a dokonce i dámské kalhoty, ale byly považovány za tak nevhodné, že se musely schovávat pod svrchníky nebo zavinovací sukně.
Kromě toho byly ušity z hrubých a těžkých látek.
Pro ukázku jsem vám vybrala Cyklistický kostým z roku 1895, který vzal na milost kdysi průkopnický nápad Amelie J. Bloomerové, jež navrhovala už v padesátých letech 19. století reformu dámského odívání, ale tehdy byla zesměšněna a celá její kolekce "bloomers" odmítnuta.
Další ukázka jezdeckého kostýmu z roku 1900 jen dokazuje, že boční sed (všimněte si tvaru sukně) se nekompromisně držel, i když odporoval zdravému rozumu.
Koupací úbory z let 1900-1910 směly odhalit jen minimum kůže, byly doplněny dokonce tmavými punčochami a plavání omezovaly na pouhé smočení.
Až jednou jedna chytrá modistka přišla s jednoduchým a zároveň geniálním nápadem: použít na svrchní oděv měkký a poddajný materiál - žerzej.
Ano, správně tušíte, že to byla naše známá „Chanelka“, která poprvé v roce 1913 představila sportovní modely, které byly střiženy jen o něco širší a volnější než běžné kostýmy, ale pružný materiál umožňoval volný pohyb.
Chytrá žena.
Vytušila, že doba stoupajícího nadšení žen pro sportovní aktivity bude přát její odvaze založit kariéru na této na pohled poněkud nevzhledné látce.
Dalším návrhářem, kterého proslavilo sportovní oblečení, byl Jean Patou.
Oblékal tenisový idol dvacátých let Suzanne Lenglenovou, první ženskou šampionku, která byla ve své době to, co v devadesátých letech Steffi Grafová.
Navrhoval pro ni plisované sukně z bílého hedvábí, bílé pletené kabátky a čelenky, které patří k tomuto sportu dodnes.
Spojil jednoduchou siluetu s pohodlným střihem a to z něj udělalo prvního designéra sportovního ošacení v dějinách módy.
Ve třicátých letech byly kalhoty ve sportu už brány na milost.
Například dvoudílné lyžařské komplety, ač byly široké a relativně pohodlné, kopírovaly postavu a pas byl vždy zdůrazněn páskem nebo pružným nápletem.
Obzvlášť krátké sukně byly tolerovány při golfu.
Vývoj se nedá zastavit.
Po druhé světové válce se sportovní prvky začaly prosazovat i v oblečení pro každodenní nošení. S rozvojem moderních technologií a prosazováním nových a „chytřejších“ materiálů ve sportovním odvětví se móda pro sport a volný čas začala úzce specializovat a stala se výnosným byznysem.
Ale to už je pro jinou kapitolu.
Když se nad tím zamyslím.
To, co bylo v dřevních dobách ženského sportování nazýváno sportovním oblečením, by dnes na sebe nikdo nevzal.
Nebo byste snad chtěla lyžovat v kousavých vlněných kalhotách, hrát tenis či jezdit na kole, v byť po kolena dlouhé sukni?
A co plavat ve vlněných plavkách, které vás svou vahou táhnou pod hladinu?
Vlna sice hřeje, i když je mokrá, ale jak dlouho schne?
Asi bychom neměnily, že?
V čem sportovaly naše babičky a prababičky?
Už slyším odpověď: "V ničem, stály u plotny, lítaly kolem dětí, dřely u sedláka…" Ale ani ženy, které měly na sport čas i peníze, to neměly jednoduché.
Doporučujeme
Komerční tipy
-
Novoluní v Býku 2025: Jak využít zemskou energii k manifestaci hojnosti a stability Dubnové novoluní 2025 ve znamení Býka, které nastane 27. dubna ve 21:31 SELČ, přináší příležitost zakořenit se, vytvořit pevný základ a nastavit si nové záměry v souladu s hodnotami, stabilitou a hmotným zabezpečením. Po sérii zatmění nám toto novoluní nabízí uzemnění a klidné spočinutí v přítomném okamžiku.
-
Jaké změny by mohla přinést novela občanského zákoníku v otázkách výživného? Péče o nezletilé děti a výživné patří mezi klíčová témata, která ovlivňují život mnoha rodin a často bývají zdrojem sporů mezi rodiči. Připravovaná novela občanského zákoníku přináší řadu změn, jejichž cílem je zjednodušit a zpřehlednit procesy spojené s určováním péče o děti a výživném pro ně. Zároveň usiluje o nastavení spravedlivějších podmínek pro všechny zúčastněné. Jaké změny můžeme v oblasti výživného očekávat?
-
Mezinárodní den rodiny: Darujte blízkým dárek, který posílí vaše pouto Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15. května, je skvělou příležitostí, jak projevit svým nejbližším lásku a vděčnost. V dnešní hektické době, kdy je společně strávený čas často vzácností, může být vhodně zvolený dárek krásným způsobem, jak upevnit rodinné vazby. A právě rodinné náramky z minerálních kamenů jsou tím pravým symbolem propojení, harmonie a vzájemné podpory.
-
Vejce Benedikt: Královská snídaně, kterou zvládnete i doma Ztracené vejce, křupavá houska, slanina a nadýchaná holandská omáčka – kombinace, která vám promění víkendové ráno v malý gurmánský zážitek. Vejce Benedikt jsou ikonou brunchových menu a díky našemu receptu si je můžete připravit i ve své kuchyni. Stačí trocha trpělivosti a výsledek vás nadchne!
-
PENNY poprvé umožní darovat při každém nákupu. Sbírka potravin bude ve všech prodejnách Pomáhat může letos opravdu každý. PENNY se i letos zapojuje do Sbírky potravin, tentokrát však zcela nově – poprvé umožní přispět ve všech svých více než 430 prodejnách po celé republice. Zákazníci mohou jednoduše darovat libovolnou částku při placení, a pomoci tak lidem v těžké životní situaci.
-
Langoše ze zakysané smetany: Křupavá pochoutka s dokonalou chutí Každý z nás už určitě nejednou ochutnal langoše z pouličního stánku. Jestliže byste rádi langoše vyzkoušeli i doma, připravili jsme pro vás rychlý recept z kynutého kvásku a zakysané smetany. Nadýchané langoše můžete s námi podávat tradičně anebo třeba i na sladko.
-
Technické muzeum v Brně představuje hlavní výstavu sezóny 2025: MORA. Dvě staletí cesty dějinami Ikonická česká značka MORA, jedna z nejstarších značek domácích spotřebičů na světě, letos slaví úctyhodných 200 let od svého založení, a tak si pro své příznivce připravila celou řadu velkolepých akcí. Jednou z nich se stala i jubilejní výstava s názvem MORA. Dvě staletí cesty dějinami, která mapuje vývoj této značky sahající až do roku 1825. Výstava otevřela své brány návštěvníkům Technického muzea v Brně v sobotu 12. dubna 2025 a pro veřejnost zůstane přístupná až do konce letošního roku.
-
Růžový úplněk 2025 ve Vahách: Mikroúplněk přináší silné emoce a vnitřní transformaci V neděli 13. dubna 2025 ve 2:21 ráno se na obloze objeví růžový úplněk ve znamení Vah. Tento vzácný mikroúplněk, kdy je Měsíc v nejvzdálenějším bodě své oběžné dráhy (apogeu), se bude zdát menší než obvykle, ale jeho duchovní a emoční dopad bude mimořádný. Očekávejte období hluboké introspekce, intenzivních vztahových témat a možnost osobní transformace.
-
Milujete kávu, ale káva nemá ráda vás? 4 důkazy, že to s jejím pitím přeháníte… Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás psychicky rozladit a způsobit velké energetické výkyvy v průběhu dne, pokud to s jejím množstvím přeháníte. Jak poznáte, že už kávy bylo moc?
-
Ranní nakopnutí: minerálka místo kávy Ranní rituály značně ovlivňují celý nadcházející den. Vhodným pitným režimem, promyšlenou skladbou stravy nebo krátkým protahovacím cvičením můžete pozitivně ovlivnit to, jak se budete cítit a jak budete výkonní minimálně v první polovině dne. Pokud si ráno dáte místo kávy minerálku, bude to mít doslova energizující efekt, protože se velmi rychle a efektivně obnoví rovnováha vody a minerálních látek v těle.
Nový komentář
Komentáře
tomáš:
já jsem měla na lyže tzv. šponovky
ani kolena se v tom nedala ohýbat, se divím, že jsem se s tím vším vybavením vůbec naučila lyžovat
Ťapina, Gerda, dana.svobodova: ano existuje, ale bohužel nevím, které to je. Nikdy jsem se o to nijak zvlášť nezajímala, moje ježdění na koni se omezovalo na normální sedla a normální koně, tj. většinou na anglické polokrevníky. Jen jednou jsem si zkusila jízdu v dámském sedle, kterým osedlali nejhodnějšího koně ve stáji - mimochodem, ten kůň byl přímo ideální pro začátečníky, o každém jezdci si myslel, že je nejméně z porcelánu a podle toho se taky choval. Šel krokem spíše pomalým, občas se přinutil k lehkému klusu a pod začátečníkem nezacválal a nezacválal. Ale když cítil pod sebou zkušeného jezdce, jó, tak to byl panečku fofr. Za Šohajem žížnivá čára...
tomáš: dívky si do tělocviku vezmou modré trenýrky, chlapci červené. Bílá trička všichni, chlapci tenisky, dívky jarmilky
Ty modré dívčí trenýrky byly nesmrtelné, každá jsme v tom měla zadek jak Ferda Mravenec.
... hmmm, škoda, že se jí už nemůžu zeptat, ale jelikož měli veliký statek, tak na nějaké sportování nebyl čas. Sportovalo se max. nahazováním hnoje na vidle, hřebelcováním koní, dojením krav, vyháněním na pastvu a okopáváním úrody na polích.
Výše zmiňovanou módu znám díky němým filmům ... nejrajcovnější byly pruhované pánské plavky ke kolenům
Sirikit:Děkuji za výklad pojmu "dámské sedlo".Sama jsem se k tomu chystala.
Ještě bych doplnila, že ty háky bývají někdy dva a tvoří takovou vidličku.
A mimochodem, plemeno mimochodníků opravdu existuje...
Sirikit: díky za podrobné vysvětlení. Jsem docela ráda, že jsem nebyla dámou v oné době a nemusela týrat sebe ani zvíře
. Ale jak se znám, vykasala bych si sukně nebo bych si půjčila pánské kalhoty a jezdila bych neslušně
Sirikit: Není náhodou nějaké plemeno koní, co jsou výhradně mimochodníci? Mám pocit, že jsem o tom něco četla, ti by byli pro dámy ideální.
Gerda: Dámské sedlo má trochu jiný tvar než obvyklé sedlo. Je robustnější, má pouze jeden, většinou pravý třmen a na hrušce sedla (přední opěrce) je takový jakoby hák, poměrně široký a vypodložený, aby moc netlačil, za který se zaklesne levá noha pod kolenem. Levá strana sedla je trochu zvednutá nahoru, vypadá jako sedák židle. Na dámské sedlo se nasedá tak, že se pravá noha dá do třmenu a zadkem se dáma "nasune" do sedla a přehodí levou nohu přes hák. Není to moc pohodlné, sama jsem to jednou zkusila. Připadala jsem si jako někde na větvi stromu. Pokud je kůň jakž takž klidný, ještě to jde. Anglický plnokrevník, zvyklý na ˇ"šlupku", by tě sundal hned. Dřív se proto pro dámy vychovávali tzv. mimochodníci, koně, kteří chodili vždy stejnou nohou. Z dnešního hlediska to bylo trápení zvířat. Hříbatům svazovali přední a zadní nohu k sobě tak, že mohli chodit a běhat jen stejnýma nohama, tj. mimochodem. Díky tomu mimochodu to s dámami v sedle tolik neházelo a tudíž nemusely "vysedávat", to znamená přizpůsobit svůj pohyb v sedle pohybu koně, což je zejména při těžkém klusu (dvojvýsed) velmi výhodné.
mně fascinuje jízda na koni v dámském sedle. Nejde mi na rozum, čím to bylo, že ty ženské nesletěly? Trošku mi to po letech připomněla jízda na skútru, taky se na něm sedávalo za řidičem bokem. V sukni a lodičkách...
Moje babička (nar. 1905) zase chodila denně cca 10 km tam i zpět do práce. K tomu 3 děti, neustále šmejdila v lese a sbírala vše co se dalo. To vše v sukni, zástěře a polobotkách.
Moje babička, coby manželka vesnického řezníka, si hlavu s nějakým sportovním oblečením vůbec nelámala. Když potřebovala zajít ve svých osmdesáti k lékaři, vzdálenému cca 10 km, požádala o "přistavení" letitého valacha k tarasu, vyhrnula dlouhou sukni, usadila se bez sedla na širokém koňském hřbetě a jela v pohodě těch deset kiláků. Zpátky to bylo podobné, jen těn kůň nesl v taškách spojených provázkem a přehozených přes hřbet nákup.
Řekla bych, že generace prababiček měla kondici lepší než dnešní třicátnice, čtyřicátnice. Soudím dle vlastních prababiček- jedna jezdila na kole k zubařovi běžně 50km (bez přehazovačky), celou sezonu protančily na plesech (i jako vdané s dětmi), životní styl...A babičky (r. 22,23) ačkoliv válečná generace "propařily" válku a pokračovaly i dál- party, lyže (místo gora texu liščí kožich, to bych klidně snesla
)
Jedna z mých pra- sportovala za Rakousko-Uherska u jednoho šlechtice v kuchyni
. A jinak obě moje babičky sportovaly v týrání OD manželů
. Ale já jsem feministka, tak sportuji v kategorii: jak nenápadně utýrat manžela a nemít výčitky svědomí