Zubní hygiena se stala pro mnohé z nás součástí preventivních ošetření v rámci našeho zdraví. Na toto téma jsem si povídala s paní Kateřinou Krejčovou, dentální hygienistkou, která pracuje v Erpet Medical Centru v Praze.  Dentální hygienistka nejen ze zubů odstraní plak a zubní kámen, ale také se svými klienty probere stav jejich dásní, zkonzultuje, jakým způsobem si klient čistí zuby, vysvětlí mu, v čem dělá chyby a poradí, jak je odstranit. Také doporučí dentální pomůcky a přípravky, které by mohly napomoci ke zlepšení stavu chrupu a zkvalitnění techniky čištění. Ideální je, když jí její klienti přinesou do ordinace i zubní kartáček, kterým si čistí zuby.

Možná si myslíte, že vaše technika je ucházející a takové rady nepotřebujete. Sami ale nevíte, jestli si například zadní zuby čistíte dobře, v jakém stavu jsou vaše dásně, případně kde všude máte nahromaděný plak či zubní kámen. Sama k dentální hygienistce chodím, právě proto, že vím, že někdy dělám chyby a připomenutí, co mám přesně dělat je pro mne důležité.

Proto jsem položila Kateřině Krejčové několik otázek

Jak vnímáte zájem o zubní hygienu?
Myslím, že řada lidí už si uvědomuje, jak je důležité dobře (správně) si čistit zuby a chodit na pravidelné kontroly, ideálně dvakrát do roka k dentální hygienistce. Tady u nás v Erpet Medical Centru lékaři doporučují svým pacientům, aby na ošetření k dentální hygienstce chodili každých 6 měsíců. Myslím si, že je ještě hodně lidí, kteří význam ošetření dentální hygienistkou podceňují, nebo je pro ně finančně náročné, což je škoda.

zuby

Jak si vaši klienti čistí zuby?
Musím říci, že mám radost, když si mé rady vezmou k srdci a vidím pokrok. To je můj cíl, naučit je, aby se vyvarovali vlastních naučených chyb nebo aby věnovali čištění více času - není ani tak podstatné - spíš ve smyslu aby bylo efektivní. Aby používali vhodný kartáček, vhodnou zubní pastu, mezizubní kartáčky nebo „solo kartáček“, který dobře odstraní plak. Také zubní nitě, superflossy a ústní vodu. Vždy s každým pacientem individuálně proberu, jaké konkrétní dentální pomůcky, popř. přípravky jsou pro něj nejvhodnější. Na druhou stranu mám klienty, kteří si jsou schopní čistit zuby 5x za den, používají přemíru výplachů, ústních vod, olejíčků atd. a jejich dásně jsou tím pádem podrážděné a zuby citlivé.

I když klientům všechno vysvětlím a nacvičíme používání kartáčků atd.  v dutině ústní přímo během návštěvy, stává se, že a oni stejně neudělají velký pokrok k nápravě? Nic moc pro nápravu. Jsem ale ráda, když i přesto znovu přijdou a já jim to opět zopakuji, vše nacvičíme a  se snažím je motivovat k lepší spolupráci, i když mám někdy pocit marnosti, přesto a doufám, že se do příště stav jejich chrupu zlepší.

V čem se nejčastěji chybuje?
Správnou techniku čištění, bez předchozí návštěvy u dentální hygienistky, správně ovládá jen málokdo. Nejčastější chyby jsou tvrdý zubní kartáček s tzv. „cik cak“ štětinami, horizontální či stírací technika čištění zubů, rychlost čištění (klienti se snaží vyčistit všechny zuby, ale příliš rychle a tudíž nekvalitně), nadměrný tlak na zubní kartáček a samozřejmě používání abrazivních zubních past.

Bohužel nedostatečná hygiena může vést k problémům, jako je zápach z úst, zánět dásní, odhalování krčků, větší riziko tvorby zubního kazu, vzniku parodontózy...

Chodí k vám i děti?
zuby

Ano, chodí. Někteří klienti ke mně objednávají své děti. Ke každému přistupuji individuálně, ale i větší dítě (mám děti od 5 let - těm dočištují zuby rodiče + rodiče přímo v ordinaci učím jak dětem čistit se zubní nití, popř. mezizubním kartáčkem nebo náctiletí by měli vědět, v jakém stavu je jejich chrup a zda-li je jejich technika čištění zubu správná či nikoliv. Plak a následně i zubní kámen se tvoří stejně dětem i dospělým. Stejně tak záněty dásní. Je dobré, aby se co nejdříve naučili kvalitně čistit zuby klasickým nebo elektrickým kartáčkem a používat mezizubní kartáčky, nitě apod. a tyto návyky si fixovali.